Czy dochód ze sprzedaży akcji powstanie u każdego ze spadkobierców pomimo, iż sprzedaż wszystkich (...)

Czy dochód ze sprzedaży akcji powstanie u każdego ze spadkobierców pomimo, iż sprzedaż wszystkich akcji została zlecona tylko jednemu z nich?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia Pana ...na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 11 maja 2005r. Nr PF/415-39/I/05 dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych

  • uznając, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie zmienia się postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 10 marca 2005r. podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik i jego matka byli współwłaścicielami rachunku bankowego w Biurze Maklerskim, na którym matka podatnika zdeponowała 1560 sztuk akcji pracowniczych. Po śmierci matki prawo do tych akcji nabyło czterech spadkobierców i podatnik jako jeden z nich dokonał sprzedaży tych akcji i zgodnie z decyzją sądu kwotę uzyskaną ze sprzedaży podzielił po równo na czterech spadkobierców. Zdaniem podatnika każdy ze spadkobierców powinien rozliczyć się z dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji składając stosowne zeznanie PIT- 38.

Postanowieniem z dnia 11 marca 2005r. Nr PF/415-39/I/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik powołał się na treść art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i stwierdził, że podatnik będący odbiorcą gotówki, na którego imię i nazwisko Biuro Maklerskie wystawiło PIT- 8C winien złożyć zeznanie podatkowe według ustalonego wzoru do urzędu skarbowego.

Podatnik, korzystając z przysługującego mu prawa, wniósł zażalenie, w którym zauważa, że w załączniku do dokumentu bankowego umieszczono dane osobowe wszystkich spadkobierców a on jako spadkobierca z poz. 1 został jedynie wyznaczony do odbioru gotówki. Dlatego też nie zgadza się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego i podtrzymuje swoje stanowisko, iż każdy ze spadkobierców winien rozliczyć się na odrębnym formularzu PIT- 38 z uzyskanego dochodu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Nabycie papierów wartościowych w drodze spadku, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zm.). Niezależnie jednak od sposobu nabycia tych papierów wartościowych, do wszelkich uzyskanych przez spadkobierców przychodów, których podstawę stanowi tytuł prawny w postaci nabytych w tym przypadku akcji - stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z art. 17 ust. 2 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, że przychód ten wyznacza cena określona w umowie.

Ponadto zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy.

Zasady ustalania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych określa art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991r., zgodnie z którym wydatki na nabycie papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodu dopiero przy ustalaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie poniósł wydatków na nabycie akcji, gdyż otrzymał je w drodze spadku, zatem powołany art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie będzie miał w tym przypadku zastosowania. Wprawdzie stosownie do treści art. 21 ust.1 pkt 105 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny ? w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn, jednakże w niniejszej sprawie podatek ten nie został zapłacony bowiem jak twierdzi podatnik w zażaleniu decyzją z dnia 24.03.2004r. umorzone zostało postępowanie w sprawie ustalenia zobowiązania w podatku od spadku po zmarłej.

Od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ? zgodnie z treścią art. 30 b ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. - podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik w drodze spadku nabył prawo do #188; akcji pracowniczych. Mając zatem na uwadze wyżej powołane unormowania prawne jedynie dochód uzyskany przez podatnika w 2004r. z tytułu sprzedaży akcji do których posiadał tytuł prawny podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Z zapisu tego wynika, że ustawodawca konstruując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn dokonał wyraźnego rozgraniczenia ich zakresów. Żaden przychód osiągnięty przez podatnika nie może podlegać równocześnie przepisom obu ustaw. Jeżeli stosuje się do niego przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983r., to automatycznie wyklucza się stosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i odwrotnie.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie własności rzeczy znajdujących się w kraju i praw majątkowych wykonywanych w kraju, w drodze spadku lub darowizny, przez osoby fizyczne.

Z powyższego wynika, iż zakres przedmiotowy tej ustawy wyznaczają wprost przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące prawa spadkowego i umów darowizn. Jeżeli podatnik uznany zostanie za spadkobiercę i otrzyma po osobie zmarłej rzecz lub prawo majątkowe, to przyrost jego majątku opodatkowany zostanie według przepisów tej ustawy. Stąd zapis art. 21 ust.1 pkt 105 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. zwalniający dochód ze sprzedaży akcji w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Jak wynika z treści art. 924 oraz art. 925 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), z chwilą śmierci spadkodawcy otwiera się spadek i z tą chwilą nabywa go spadkobierca.

W świetle wyżej powołanych przepisów podatnik i pozostali spadkobiercy już z chwilą śmierci spadkodawcy stali się właścicielami nabytych w drodze spadku akcji i każdy z nich miał prawo do dysponowania #188; tych akcji. Tym samym dochód z tytułu sprzedaży akcji powstał u każdego z czterech spadkobierców pomimo, iż sprzedaż wszystkich akcji została zlecona tylko jednemu z nich. Sprzedaż ta była prawnie możliwa bowiem podatnik był współwłaścicielem konta w Biurze Maklerskim, na którym znajdowały się akcje jednak przychód jedynie ze sprzedaży #188; tych akcji był jego przychodem należnym. Przychód ze sprzedaży akcji, do których tytuł prawny posiadali pozostali spadkobiercy był przychodem należnym spadkobierców i to oni byli zobowiązani do odprowadzenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nabytych w drodze spadku akcji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika