Czy przychody osiągnięte przez podatnika będącego wspólnikiem spółki z tytułu wynagrodzenia za (...)

Czy przychody osiągnięte przez podatnika będącego wspólnikiem spółki z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki można zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej?

W przedstawionym w przedmiotowej sprawie stanie faktycznym podatnik oprócz przychodów z udziałów w spółce niebędącej osobą prawną (spółce komandytowej) osiąga przychody z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw tej spółki. Wysokość wynagrodzenia i podstawy jego wypłaty zostały zawarte w umowie spółki.

W świetle wyżej przytoczonych regulacji prawnych przychody uzyskane z tego wynagrodzenia nie mogą zostać zakwalifikowane do źródeł określonych w art. 13 pkt 7 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W treści art. 13 pkt 7 tej ustawy ustawodawca wyraźnie wskazał, że źródło to dotyczy wyłącznie przychodów osób należących do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. Spółka komandytowa zaś nie posiada osobowości prawnej.

Porady prawne

Natomiast wykładnia art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że dla zakwalifikowania przychodu do tego źródła niezbędnym jest, by przychód osiągany był na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze. W umowie o zarząd, zarządzający zobowiązuje się do prowadzenia przedsiębiorstwa za wynagrodzeniem, w imieniu oraz na rachunek i ryzyko oddającego przedsiębiorstwo w zarząd. Kontrakt menedżerski natomiast może dotyczyć zarządzania całym przedsiębiorstwem, jego częścią lub rodzajem działalności. Z istoty zatem kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże (cudzym) przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko. W rozpatrywanym przypadku do zawarcia takich umów nie doszło (wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki wypłacane jest komplementariuszowi na podstawie umowy spółki).

Co do zasady w stosunkach do osób trzecich spółkę komandytową reprezentuje komplementariusz, tj. wspólnik odpowiadający za zobowiązania spółki bez ograniczeń. Komplementariusz również ma prawo i obowiązek - na podstawie art. 39 § 1 w związku z art. 103 ? ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037) - prowadzić sprawy spółki. Jednocześnie w myśl art. 121 §1 Ksh komandytariusz - jeśli umowa spółki nie stanowi inaczej ? takiego prawa i obowiązku nie posiada. Ponadto zasadnym jest wskazanie, iż przepisy Ksh dopuszczają możliwość wypłaty wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki, jeśli zostanie to uregulowane w umowie spółki.

W rozpatrywanym przypadku podatnik (komplementariusz) realizował więc swój obowiązek prowadzenia spraw spółki wynikający wprost z przepisów Ksh (nie zawierając przy tym dodatkowej umowy o wykonywanie tych czynności). Biorąc zatem pod uwagę powyższe regulacje prawne przychód osiągnięty przez podatnika będącego wspólnikiem spółki z tytułu wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki - ustalonego na podstawie umowy spółki ? należy zakwalifikować do przychodów osiąganych z tytułu działalności gospodarczej, o której mowa w treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

Tym samym postanawia się jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika