Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (...)

Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w zamian za uzyskanie praw najemcy lokalu mieszkalnego będącego własnością gminy podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po dokonaniu weryfikacji wydanego na wniosek postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 16 maja 2005r. Nr PF/415-48/I/05 dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

? postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 17 marca 2005r. Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w zamian za uzyskanie praw najemcy lokalu mieszkalnego będącego własnością gminy.

Zdaniem Podatniczki, z tytułu przedmiotowego zbycia nie ma obowiązku zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego, jak również nie ma obowiązku złożenia deklaracji PIT-23 ani oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 16 maja 2005r. Nr PF/415-48/I/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ? przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) (...) jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania w zamian spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części.

Ze stanu faktycznego rozpatrywanej sprawy wynika, że w dniu 03 marca 2005r. Podatniczka aktem notarialnym zawarła umowę sprzedaży lokalu mieszkalnego (nabytego aktem notarialnym w formie umowy sprzedaży w dniu 17.06.2004r.) stanowiącego odrębną nieruchomość w celu uzyskania w zamian praw najemcy lokalu mieszkalnego będącego własnością gminy. Jak powyżej wskazano ustawodawca nie przewidział prawa do zwolnienia przychodów ze sprzedaży nieruchomości w sytuacji, gdy sprzedaż ta następuje w celu uzyskania w zamian lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu (lokal komunalny). Zatem w świetle powyższego, przychód uzyskany z przedmiotowego zbycia nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa powyżej ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Powyższa zasada nie ma zastosowania ? stosownie do treści art. 28 ust. 2a powołanej ustawy ? w przypadku, gdy w tym samym terminie zostanie złożone oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj:

  • nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z gruntem,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub gruntu z rozpoczętą budową takiego budynku,
  • budowę, rozbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku lub lokalu mieszkalnego,
  • rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne własnego budynku, lokalu lub pomieszczenia niemieszkalnego.

Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przeznaczonego dla uzyskania w zamian prawa najmu lokalu mieszkalnego będącego własnością gminy nie został objęty również zwolnieniem przedmiotowym określonym w art. 21 ust. 1 pkt. 32 a tej ustawy. Dlatego też w tym stanie faktycznym i prawnym przychód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w celu uzyskania w zamian praw najemcy lokalu mieszkalnego będącego własnością gminy podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W terminie płatności podatku Podatniczka była obowiązana złożyć deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-23).

Z uwagi na zaistnienie przesłanek określonych w treści art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 16 maja 2005r. Nr PF/415-48/I/05.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika