Czy w przypadku zbycia przez spółkę aktywów dochodem Podatnika będzie dochód z udziału w spółce

Czy w przypadku zbycia przez spółkę aktywów dochodem Podatnika będzie dochód z udziału w spółce

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8 poz.60 ze zm.) ? w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007r. w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 6 grudnia 2007r. nr BI/415-1070/07 w sprawie zmiany postanowienia Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 28 września 2007r. nr DF/415-89048/07FD wydanego dla Pana ...., zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

  • postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Pismem z dnia 28 czerwca 2007r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik posiada pewne aktywa, w tym papiery wartościowe, w tym papiery wartościowe, które nabył w przeszłości za określoną cenę. Obecnie zamierza objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanych aktywów. Ze względu na upływ czasu pomiędzy momentem nabycia tych aktywów, a ich wniesieniem do spółki, wartość tych aktywów uległa zmianie. W momencie wniesienia aktywów do spółki wartość składników zostanie ustalona na podstawie wyceny (aktualna cena rynkowa), a ich wartość wskazana w statucie spółki. Niektóre z wniesionych przez Podatnika do spółki składników w toku prowadzonej przez spółkę działalności mogą zostać w przyszłości zbyte.

W związku z tym powstała wątpliwość, czy w przypadku zbycia przez spółkę aktywów, dochodem Podatnika będzie dochód z udziału w spółce, tj. udział w zysku (stracie) spółki wynikającym ze sprzedaży aktywów, obliczonym jako różnica pomiędzy przychodem ze zbycia aktywów, a ich wartością (ustaloną dla potrzeb wyceny wkładu) określoną w statucie spółki.

Zdaniem Podatnika przychody ze zbycia aktywów wniesionych do spółki należy przyporządkować do niego proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Natomiast w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodów dotyczących takiej transakcji należy się odwołać do wartości w jakiej wyceniono wkład w umowie spółki.

Postanowieniem z dnia 28 września 2007r. nr DF/415-89048/07FD Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy wskazał, że wartość wniesionych do spółki aktywów oznaczona w statucie spółki nie będzie stanowiła dla niej i jej wspólników kosztu uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji przedmiotowego postanowienia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.

U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt. 1)

W myśl postanowień art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Aport jest wkładem niepieniężnym wnoszonym do spółki w celu pokrycia udziałów. Przedmiotem aportu mogą być tylko takie prawa i rzeczy, które można wycenić, tzn. przypisać im określoną wartość rzeczywistą. Najczęściej wkład niepieniężny stanowią: środki trwałe, np. nieruchomości, maszyny, urządzenia; wartości niematerialne i prawne; inne składniki majątku, np. towary handlowe, udziały lub akcje; niektóre wierzytelności przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Wyceny aportu dokonuje się na dzień zawarcia lub zmiany umowy spółki, przy czym umowa ta powinna określać: przedmiot wkładu niepieniężnego, wspólnika, który ten aport wnosi, oraz liczbę i wartość nominalną objętych za ten aport udziałów. Przy uwzględnieniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego stosuje się odpowiednio art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że jeżeli określona przez podatnika wartość znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy może wezwać strony do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie wartości znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. Jak wynika z treści przytoczonego wyżej przepisu, wartość początkową wniesionego wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej ustalają wspólnicy na dzień wniesienia wkładu, oddzielnie dla każdego składnika wniesionego aportu. Istotne jest by wartość początkowa wniesionych składników nie była wyższa od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu. Oznacza to, że wspólnicy mogą ustalić wartość wkładu na poziomie cen rynkowych lub w niższej wysokości. Powołane wyżej przepisy stosuje się do składników rzeczowych aktywów trwałych oraz finansowych aktywów trwałych wniesionych do spółki komandytowo-akcyjnej dla celów ustalenia ich wartości początkowej.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy spółka zbędzie aktywa, które Podatnik wniósł do niej jako wkład, w celu ustalenia kosztów uzyska przychodów dotyczących takiej transakcji należy się odwołać do wartości w jakiej wyceniono wkład w umowie spółki.

Reasumując stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku Dyrektor Izby Skarbowej uznaje za prawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym Dyrektor Izby Skarbowej ? w związku z zaistnieniem przesłanek określonych w treści art. 14b § 5 pkt. 2 Ordynacji podatkowej ? w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007r. - postanowił zmienić z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 28 września 2007r. nr DF/415-89048/07FD.


Referencje

ILPB1/415-214/09-3/IM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika