Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodód ze sprzedaży papierów (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodód ze sprzedaży papierów wartościowych uzyskanych w drodze spadku?

Podatniczka wnioskiem z dnia 27.03.2007 r. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych uzyskanych w drodze spadku.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że na mocy postanowienia Sądu z dnia 03.03.2006 r. Podatniczka stała sie jednym z czterech spadkobierców dziedziczącym po zmarłej w 2005 r. ciotce. Do spadku zostały zgłoszone m.in. dłużne papiery wartościowe o łącznej wartości 47.286,65 USD (ustalonej na dzień nabycia spadku), która po przeliczeniu na złote, na jednego spadkobiercę wyniosła 38.558,72 zł. Po zapłaceniu podatku od spadków i darowizn, spadkobiercy złożyli w banku dyspozycję ich sprzedaży. W momencie sprzedaży wartość papierów została określona na 44.150,00 USD co odpowiadało kwocie 35.333,35 zł na każdego z czterech spadkobierców. Przychód z tytułu sprzedaży w 2006 r. dłużnych papierów wartościowych został wykazany w dokumencie PIT-8C, przesłanym przez bank.

Porady prawne

W ocenie Pytającej, dochód uzyskany w tytułu zbycia papierów dłużnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zobowiązuje jedynie do uiszczenia podatku od spadków i darowizn, który został uiszczony.
Organ podatkowy pierwszej instancji w postanowieniu z dnia 18.05.2007 r. wyjaśnił, iż w oparciu o przepisy art. 17 ust.1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W myśl art. 17 ust. 2 w/w ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m.in. w ust. 1 pkt 6, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ustawy podatkowej. Przywołano przepis art. 30b ust. 1, z którego wynika, że podatek od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...), wynosi 19%. Wskazano również art. 21 ust.1 pkt 105 wyżej powołanej ustawy, który stanowi, iż wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny ? w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Zatem 19% podatek dochodowy, płatny jest od dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy uzyskanym przychodem ze sprzedaży akcji, a kwotą zapłaconego od nabycia (w drodze spadku) tych akcji podatku od spadku. Ponadto zauważono, iż na podstawie art. 30b ust. 6 ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym (PIT-38), wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia m.in. papierów wartościowych oraz obliczyć należy podatek. Zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b składa się terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie podatnicy są zobowiązani wpłacić należy podatek dochodowy wynikający ze złożonego zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W dniu 31.05.2007 r. (data stempla pocztowego), Podatniczka złożyła zażalenie, w którym nie zgodziła się ze stanowiskiem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu wyrażonym w wydanym postanowieniu, podnosząc m.in., że rozstrzygnięcie organu podatkowego pierwszej instancji jest krzywdzące, cyt.

,,...podważa całkowicie sens kupowania papierów wartościowych...?. Zdaniem Podatniczki, nie jest zasadne opodatkowanie 19% podatkiem całości ich wartości. Ponadto w uzasadnieniu zażalenia wskazała, iż celem zakupu papierów wartościowych jest osiągnięcie korzyści finansowej a nie straty. Dodatkowo w zażaleniu Strona podniosła, iż nie uzyskała żadnego dochodu (w PIT-8C CitiBank Handlowy w poz. 53 wykazał,,0?), a nawet wystąpiła strata w stosunku do pierwotnej wartości papierów z 47.286,65 USD na 44.150,00 USD oraz znaczne obniżenie kursu dolara w stosunku do złotego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wśród źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych określonych w art. 10 ust. ustawy podatkowej wymienione zostały w punkcie 7 kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Za przychody z kapitałów pieniężnych, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit.b) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Należy przy tym zwrócić uwagę, iż przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji) wyznacza już wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (zgodnie z art. 19 a w związku z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zasady ustalenia dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które to podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, określone zostały w art. 30b ust. 2 pkt1 ustawy podatkowej. Przepis ten stanowi, że dochód ten określa się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Ponadto zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów(art. 22 ust. 1), kosztami uzyskania są wszystkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Zatem będzie do nich można zaliczyć: koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego oraz koszty związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (np. koszty prowizji, koszty zdeponowania papierów, itp.). Jednakże, należy zaznaczyć, że w przypadku nabycia papierów wartościowych w drodze spadku, nie występuje cena nabycia tych papierów, tj. jest równa ,,0?.

Na podstawie art. 21 ust.1 pkt 105 ww. ustawy wolny od podatku dochodowego jest jedynie dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Tak ustalony dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym i powinien być wykazany w odrębnym zeznaniu rocznym o wysokości uzyskanego dochodu z kapitałów pieniężnych (PIT-38). Dochodów tych nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy podatkowej oraz na zasadach określonych w art. 30c.

W świetle powyższego nieprawidłowe jest twierdzenie Podatniczki, iż w chwili sprzedaży papierów wartościowych cała ich wartość będzie podlegała opodatkowaniu 19% podatkiem. Nie podlega bowiem opodatkowaniu przychód ze sprzedaży papierów wartościowych, ale dochód wyliczony jako różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a kosztami uzyskania przychodu.

Jednocześnie zauważa się, iż w niniejszej sprawie część uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych dochodu podlega zwolnieniu z opodatkowania na mocy powołanego powyżej przepisu art. 21 ust.1 pkt 105 ustawy podatkowej. Zatem wolny od podatku dochodowego będzie jedynie dochód uzyskany ze zbycia papierów wartościowych otrzymanych w drodze spadku w części odpowiadającej kwocie zapłaconego przez Podatniczkę podatku od spadków i darowizn.

Reasumując w przedmiotowej sprawie 19% podatek dochodowy płatny jest od dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy uzyskanym przychodem ze sprzedaży akcji, a kwotą faktycznie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Zauważyć należy, iż stosowanie do dyspozycji zawartej w przepisie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jeżeli uzna, iż zażalenie wniesione przez podatnika, płatnika lub inkasenta zasługuje na uwzględnienie.

Jak wyżej wykazano stanowisko organu pierwszej instancji, w tym stanie faktycznym, jest prawidłowe. Stąd też brak jest przesłanek do uwzględnienia zażalenia i dokonania zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika