W którym miesiącu należy ująć duplikat faktury w rejestrze VAT i w deklaracji za który okres należy (...)

W którym miesiącu należy ująć duplikat faktury w rejestrze VAT i w deklaracji za który okres należy rozliczyć naliczony podatek od towarów i usług, czy w miesiącu otrzymania duplikatu lub następnym, czy też poprzez korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc październik bądź listopad 2006r. ?

Z przedstawionego przez podatnika w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, w miesiącu lutym 2007r. Spółka otrzymała duplikat faktury VAT, dotyczący faktury wystawionej w dniu 17.10.2006r. za energię elektryczną za wrzesień 2006r., w której określono termin płatności na dzień 31.10.2006r.

W opinii wnioskodawcy, wyrażonej w przedmiotowym wniosku, w tym przypadku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstanie w miesiącu październiku lub listopadzie 2006r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia, iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

Porady prawne

- art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.); prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje: w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;

- art. 86 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.); jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

- art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.); jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W oparciu o cytowane wyżej przepisy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań ? Grunwald informuje, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, w przypadku zakupu towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 cyt. ustawy, jeżeli faktura zawiera informacje, jakiego okresu dotyczy ? prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności lub w myśl ust. 11 tego artykułu, w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wyżej określonych terminach, może on, stosownie do normy zawartej w art. 86 ust. 13 cyt. ustawy, obniżyć kwotę podatku należnego poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Terminy obniżenia podatku należnego określone w art. 86 ust.

10 i ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, mają również zastosowanie w przypadku otrzymania duplikatu faktury dokumentującej zakup towarów lub usług wymienionych w art. 19 ust. 13 pkt 1 (a zatem dotyczy to również wskazanego przez podatnika w stanie faktycznym przypadku nabycia energii elektrycznej). W sytuacji, gdy terminy te upłynęły, realizację prawa do obniżenia podatku należnego dokonuje się poprzez złożenie korekty deklaracji ? zgodnie z przepisem art. 86 ust. 13 cyt. ustawy.

Jednocześnie należy podkreślić, iż wskazane wyjaśnienia w zakresie terminu obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w duplikatach faktur pierwotnych dotyczą wyłącznie towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 (tj. faktury za tzw. media).

Mając na uwadze cytowane na wstępie przepisy prawne tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Naczelnik tut. organu podatkowego informuje, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony przez pytającego stan faktyczny i zawiera ocenę z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia. Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego po jej wydaniu. Zgodnie z przepisem art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r.) przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika