Czy Spółka postępuje prawidłowo odliczając podatek VAT od zakupów w Polsce, a związanych obecnie (...)

Czy Spółka postępuje prawidłowo odliczając podatek VAT od zakupów w Polsce, a związanych obecnie z usługą świadczoną na terytorium Królestwa Danii?;Czy sprzedaż w kwotach netto po przeliczeniu na PLN należy wykazać w poz. 21 deklaracji VAT-7, jeżeli zgodnie z przepisami podatek MOMS jest rozliczany w Danii?

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca świadczy usługi budowlano ? montażowe na terenie Danii, polegające na budowie linii energetycznych i światłowodowych. W związku z powyższym podatnik dokonał rejestracji dla podatku od wartości dodanej (MOMS) i podatek ten z tytułu realizowanych usług na terenie Danii rozlicza w tymże państwie kwartalnie. Spółka wystawia co miesiąc faktury sprzedaży wyrażonej w DKK, na podstawie szczegółowego rozliczenia z inwestorem za dany miesiąc Na terytorium kraju Spółka dokonała nabycia towarów związanych z realizowaną na terenie Danii usługą, dokonując jednocześnie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniu podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy, wyrażonym w przedmiotowym wniosku:

1. Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów w Polsce dotyczących usługi świadczonej na terytorium Danii;

2. Spółka nie wykazuje wartości sprzedaży w poz. 21 deklaracji VAT-7, bowiem podatek od wartości dodanej z tytułu świadczonych usług rozliczany jest kwartalnie w Danii.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia, iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

- art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.); podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

- art. 87 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.); na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4;

- § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.09.2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 185, poz. 1545); określa się wzory deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (VAT-7), o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej 'ustawą', stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia (...) oraz objaśnienia do tych deklaracji, stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Mając na względzie cytowane wyżej przepisy tut. organ podatkowy informuje, co następuje.

Ad. 1)

Prawo podatnika do obniżenia podatku należnego zostało określone w Rozdziale 1 Działu IX ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółce przysługuje prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany ze świadczeniem usługi poza terytorium kraju. Prawo to jednak jest uzależnione od wypełnienia określonych przesłanek, tj.:

- podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;

- kwoty podatku mogłyby być odliczone, jeżeli czynności te podlegałyby opodatkowaniu w sytuacji, gdyby wykonywane były na terytorium kraju.

Należy nadmienić, iż uwarunkowania te muszą zostać spełnione łącznie, aby prawo do odliczenia wynikające z art. 86 ust. 8 pkt 1, zaktualizowało się. Jak wskazał podatnik w stanie faktycznym, posiada on dokumenty świadczące o związku odliczonego podatku z realizowanymi na terenie Danii czynnościami, natomiast usługi budowlano ? montażowe, w sytuacji gdy świadczone są na terytorium kraju, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym podatnik realizuje czynności poza terytorium kraju, może on złożyć umotywowany wniosek, do naczelnika urzędu skarbowego, o dokonanie zwrotu w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia na mocy art. 87 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko pytającego (odnośnie zagadnienia 1) wyrażone w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Ad. 2)

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19.09.2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, podatnik świadczący usługi poza terytorium kraju jest obowiązany do wykazania ich wartości w poz.21 deklaracji VAT-7 począwszy od rozliczenia za miesiąc wrzesień 2005r. Zgodnie bowiem z załącznikiem nr 3 do ww. rozporządzenia, stanowiącym objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług ( VAT-7 i VAT-7K ) w części C ?Rozliczenie transakcji polegających opodatkowaniu oraz podatku należnego, a także transakcji wykonywanych poza terytorium kraju? w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Mając na uwadze powyższe, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko pytającego (odnośnie zagadnienia 2) wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik tut. organu informuje, że interpretacja w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym zostanie przekazana podatnikowi odrębnym postanowieniem.

Naczelnik tut. organu podatkowego informuje, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawiony przez pytającego stan faktyczny i zawiera ocenę z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia. Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego po jej wydaniu. Zgodnie z przepisem art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r.) przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika