Czy wydatek poniesiony na zakup peruki (na wniosek lekarza) może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej? (...)

Czy wydatek poniesiony na zakup peruki (na wniosek lekarza) może być odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż podatniczka jest jest rencistką i osiąga dochód z tytułu renty w wysokości 416,00 zł. W 2003 r., w związku z wystąpieniem łysienia trwałego spowodowanego leczeniem onkologicznym, podatniczka zakupiła - zgodnie z wnioskiem lekarza - perukę, co wynika z załączonej faktury. Wydatek częściowo został sfinansowany ze środków Kasy Chorych. Zdaniem podatniczki, poniesiony wydatek podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zgodnie z art.26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (j. t. Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, uprawnienie do odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne przysługuje podatnikom, którzy mają status osoby niepełnosprawnej, a także podatnikom, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Porady prawne

W świetle art. 26 ust. 1 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za osobę niepełnosprawną, której przysługują odliczenia od dochodu, uważa się wyłącznie osobę, która posiada:

1. orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, albo

2. decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3. orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r., albo

4. orzeczenie o niepełnosprawności osoby, ktora nie ukonczyła 16 roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Pełen katalog tytułów wydatków na cele rehabilitacji zawarty został w art. 26 ust.7a powołanej ustawy, zaś pkt 3 stanowi, iż odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez podatnika na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Samo pojęcie rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pod pojęciem rehabilitacja należy rozumieć przywrócenie choremu aktywności poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie go do zmienionych warunków życia.

Jako, iż posiadanie peruki w opisanym stanie faktycznym z pewnością ma na celu przywrócenie podatniczce aktywności poprzez fizyczne i psychiczne przystosowanie do zmienionych warunków życia stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, tut. organ jest zdania, iż poniesiony wydatek na zakup peruki podlega odliczeniu w ramach omawianej ulgi rehablilitacyjnej.

Należy ponadto pamiętać, iż wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli:

* nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehablitacji osób niepełnosprawnych, PFRON, ze środków Kas Chorych lub Narodowego Funduszu Zdrowia,

* nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Podstawą do odliczenia przedmiotowego wydatku, zgodnie z art.26 ust.7c ustawy jest posiadanie dowodu poniesienia wydatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika