Z dniem 01.05.2004 r. oddziały osób prawnych przestały być wyodrębnionymi podatnikami w zakresie (...)

Z dniem 01.05.2004 r. oddziały osób prawnych przestały być wyodrębnionymi podatnikami w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku VAT prawa i obowiązki oddziałów przejęły jednostki macierzyste. W związku z zaistniałą sytuacją podatnik pyta, jak należy rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych oraz jakim NIP mają posługiwać się oddziały, jeżeli mogą rozliczać się nadal we właściwych terenowo urzędach, czy właściwe będzie posługiwanie się numerami identyfikacji podatkowej w zależności od rodzaju podatku, przy rozliczeniach z ZUS, a także jakich formalności należy dopełnić w celu zakończenia rozliczeń podatku VAT przez oddziały, czy ma to być zgłoszenie VAT-Z ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 12.05.2004 r. zapytanie, uzupełnione pismem z dnia 03.06.2004 r., informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Z dniem 01.05.2004 r. oddziały osób prawnych przestały być wyodrębnionymi podatnikami w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku VAT prawa i obowiązki oddziałów przejęły jednostki macierzyste. W związku z zaistniałą sytuacją podatnik pyta, jak należy rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych oraz jakim NIP mają posługiwać się oddziały, jeśli mogą rozliczać się nadal we właściwych terenowo urzędach, czy właściwe będzie posługiwanie się różnymi numerami identyfikacji podatkowej w zależności od rodzaju podatku, przy rozliczeniach z ZUS, a także jakich formalności należy dopełnić w celu zakończenia rozliczeń podatku VAT przez oddziały, czy ma to być zgłoszenie VAT-Z ?

Porady prawne

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.) obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków; podmioty te również otrzymują NIP.

W oparciu o przepis art. 11 cyt. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, podatnicy, w tym oddziały osób prawnych mają obowiązek podawania NIP na wszelkich dokumentach związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych oraz niepodatkowych należności budżetowych. Oddziały osoby prawnej, które z dniem 01.05.2004 r. przestały być wyodrębnionymi podatnikami podatku od towarów i usług powinny złożyć zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT-Z i w polu 21 zaznaczyć przyczynę zaprzestania wykonywania czynności jako ?inna?.

Oddziały osoby prawnej nadal mogą być płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i w przypadku dokonywania rozliczeń z tytułu tego podatku posługują się NIP właściwym dla oddziału.

Odpowiedzi na zapytanie udzielono wg stanu na dzień 23.06.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika