Czy należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia za dyżury lekarskie (...)

Czy należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia za dyżury lekarskie w budżetowych jednostkach ochrony zdrowia przed ich usamodzielnieniem się, zasądzonych prawomocnymi wyrokami sądowymi ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone w dniu 20.12.2004 r. nr FB.III.3127/160/2004 zapytanie, informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:

Zapytanie dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń za dyżury lekarskie w budżetowych jednostkach ochrony zdrowia przed ich usamodzielnieniem się, zasądzonych prawomocnymi wyrokami sądowymi wraz z ustawowymi odsetkami.

Porady prawne

Przedmiotowe wynagrodzenia mają swoje źródło w istniejącym w przeszłości stosunku pracy. Jest to więc przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz w związku z art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy.

Przepis ten stanowi, że za przychody ze stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze (...).

Przychód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, według zasad obowiązujących w roku podatkowym i po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 ww. ustawy.

W stanie prawnym obowiązującym w 2004 r. Skarb Państwa - Wojewoda ... nie jest pracodawcą i wobec tego nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych stosownie do postanowień art. 32 ustawy j.w. i nie może potrącać zaliczki na podatek.

Natomiast jeżeli wypłata zostanie dokonana przez Skarb Państwa - Wojewodę ... w 2005 r., to zgodnie ze zmienionym od dnia 01 stycznia 2005 r. stanem prawnym, na podstawie dodanego art. 42e ustawy j.w. Skarb Państwa - Wojewoda ... będzie zobowiązany do poboru zaliczki od dokonywanych wypłat oraz sporządzenia imiennej informacji o wysokości dochodów, o której mowa w art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacji udzielono wg stanu na dzień wydania tj. 31.12.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika