Czy odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy stanowi koszt uzyskania przychodu ?

Czy odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy stanowi koszt uzyskania przychodu ?

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 13.09.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Spółka w dniu 9 czerwca 1998 r. zawarła umowę dzierżawy nr 15/DT-4/98, której przedmiotem jest grunt położony przy ul. ... . Umowa została zawarta na okres 15 lat licząc od dnia 1 czerwca 1998 r. tj. do 2013 r.

W związku z zaprzestaniem przez Agencję prowadzenia działalności gospodarczej na tym terenie, uzgodniono z wydzierżawiającym, że z dniem 31 sierpnia 2006 r. spółka rozwiąże umowę dzierżawy. W wyniku porozumienia z kontrahentem przywrócono dzierżawiony przez spółkę teren do stanu pierwotnego poprzez demontaż i usunięcie wszystkich elementów związanych z prowadzoną działalnością, co zostało udokumentowane protokołem zdawczo-odbiorczym.

W związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy spółka zobowiązała się do zapłaty odszkodowania w wysokości 20 921,35 zł.

Podatnik zwraca sie z zapytaniem:

Czy odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy stanowi koszt uzyskania przychodu ?

W ww. sprawie podatnik zajął następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 19 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar, opłat i odszkodowań oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu:
a) nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska,
b) nie wykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy dotyczącego terminu jej trwania w jakim ma ona obowiązywać nie mieści się w żadnej z kategorii wymienionej w powyższym przepisie i w związku z tym uważa, że odszkodowania stanowi koszt uzyskania przychodu spółki.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Stosownie do zapisu art. 15 ust.

1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powyższego zapisu wynika, że aby wydatek mógł być kosztem uzyskania przychodu, winien spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wydatki te muszą być ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej (dzięki tym wydatkom podatnik osiągnął lub mógł osiągnąć przychód). Jednocześnie, ciężar co do prawidłowego udokumentowania wydatku, jak i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodu spoczywa na podatniku.

W obrocie gospodarczym występują przypadki, w których strona odstępuje od umowy, aby zapobiec stracie mogącej wyniknąć z jej wykonania, jak również dla stworzenia warunków do zawarcia innej umowy, jest to jednak kwestia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, którego konsekwencji finansowych nie można przenosić przy użyciu przepisów podatkowych na Skarb Państwa.

Spółka wypowiedziała umowę dzierżawy - z przyczyn leżących po jej stronie, co powoduje, że związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkiem a przychodem w ogóle nie wystąpi. W związku z tym wypłacone odszkodowanie nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art.15 ust. 1 w/w ustawy.

Spółka na poparcie swojego stanowiska przytacza zapis art. 16 ust.1 pkt 19 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który mówi iż nie uważa się za koszty uzyskania uzyskania przychodów kar, opłat i odszkodowań oraz oraz odsetek od tych zobowiązań z tytułu:
a) nieprzestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska,
b) niewykonania nakazów właściwych organów nadzoru i kontroli dotyczących uchybień w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Cytowany przepis nie ma zastosowania w powyższej sprawie, ponieważ wypłacone odszkodowanie przez spółkę nie odnosi się do wymienionych przypadków. Przedstawiona więc argumentacja spółki oraz stanowisko jest nieprawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Referencje

PD.1-4218-74/06/I, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika