Czy oddziały osoby prawnej mogą pełnić funkcję płatnika i gdzie powinny składać deklaracje PIT-4.

Czy oddziały osoby prawnej mogą pełnić funkcję płatnika i gdzie powinny składać deklaracje PIT-4.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z dniem 01.01.2007 roku decyzją Wojewody Lubelskiego utworzono przedsiębiorstwo wielozakładowe pod nazwą ....... W skład nowego przedsiębiorstwa weszło pięć samodzielnie działających przedsiębiorstw. Po połączeniu Firma będzie funkcjonować jako przedsiębiorstwo wielozakładowe z centralą w Lublinie i pięcioma oddziałami w miastach będących wcześniej siedzibami łączonych przedsiębiorstw. Nowo powstałe oddziały ?zostaną wyposażone? w numery identyfikacyjne NIP i REGON, które chcą wykorzystywać jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, których miejscem świadczenia pracy jest teren działania oddziału. Oddziały te są pracodawcami w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.

Porady prawne

W związku z powyższym przedsiębiorstwo zadaje pytanie czy oddziały osoby prawnej mogą pełnić funkcję płatnika i gdzie powinny składać deklaracje PIT-4.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

- Art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), stosownie do którego osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej 'zakładami pracy', są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Wolą ustawodawcy jest więc, aby zakład pracy ? także jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, jeśli osoby fizyczne od tego zakładu uzyskują przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy obliczył i pobrał podatek. Oddziały przedsiębiorstwa którym nadano Numer Identyfikacji Podatkowej posiadają status płatnika i zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku są zakładem pracy w rozumieniu powołanego wyżej art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i na nich spoczywa obowiązek obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób i przychodów wymienionych w tym przepisie.

- Art 38 ust. 1 i 1a. w/w ustawy zgodnie z którym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację, według ustalonego wzoru.

W świetle art. 38 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Oddział (płatnik) zobowiązany jest w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy, według siedziby Oddziału bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a. W obecnym stanie prawnym ustawodawca nie przewiduje przesyłania (składania) deklaracji miesięcznych PIT-4, zobowiązuje natomiast płatnika do złożenia rocznej deklaracji według ustalonego wzoru (PIT-4R ? deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy ) do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Ponadto informuję, iż w myśl art 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika