Czy istnieje możliwość zaniechania poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych do kwoty (...)

Czy istnieje możliwość zaniechania poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych do kwoty wolnej od podatku, (art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr. 202 poz. 1956), tj. 2.789,89 zł), jeśli pracownicy złożą oświadczenie, że nie uzyskali w danym roku przychodu?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 05.03.2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu 16.03.2004 roku) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych informuję, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma możliwości zaniechania poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez naczelnika urzędu skarbowego, możliwość taką ma jedynie minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia (art. 22 ust. 1 i 1a Ordynacji podatkowej).

Naczelnik urzędu skarbowego jako organ podatkowy, na wniosek podatnika może:
- zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli:
1) pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
2) podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy (art. 22 § 2 Ordynacji podatkowej).
- ograniczyć pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy (art. 22 § 2a Ordynacji podatkowej).

Porady prawne

Jednocześnie wyjaśniam, że w przypadku dokonywania wypłat dochodów ze stosunku pracy w kwocie do 2.789,89 zł istnieje możliwość nie pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, na podstawie art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej (w 2004 roku kwota wynosi 530,08 zł), jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:
1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3,
4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
5) określa ten zakład pracy jako właściwy do stosowania odliczenia, o którym wyżej mowa, w przypadku gdy równocześnie osiąga od innych zakładów pracy dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub wykonywania pracy nakładczej.

Ponadto informuję, że przychodem ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy są wszelkiego rodzaju otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika