Czy koszt wyjazdu integracyjnego dla pracowników finansowany z funduszu świadczeń socjalnych w kwocie (...)

Czy koszt wyjazdu integracyjnego dla pracowników finansowany z funduszu świadczeń socjalnych w kwocie 330,- zwolniony jest od podatku dochodowego czy też uczestnicy wyjazdu winni odprowadzić podatek od w/w kosztu wyjazdu ?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 29.03.2007 roku (data wpływu do Urzędu ? 02.04.2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania zorganizowanego wyjazdu integracyjnego dla pracowników w całości sfinansowanego z funduszu świadczeń socjalnych Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie:
- nie podziela stanowiska Strony w przedmiotowej sprawie.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 29.03.2007 roku (data wpływu do Urzędu - 02.04.2007 roku) uzupełniony pismem z dnia 20.04.2007 roku (data wpływu do Urzędu - 23.04.2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwoty przeznaczonej na wyjazd dla pracowników w całości sfinansowanego z funduszu świadczeń socjalnych do kwoty 380 zł informuje się, że wartość świadczeń rzeczowych przekazanych pracownikowi stanowi przychód ze stosunku pracy. Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadcze. Jak wskazuje art. 11 ust. 2B ustawy w przypadku gdy świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) przychodami ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz służbowego stosunku pracy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1, są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że organizowany jest dla pracowników wyjazd integracyjny (za pośrednictwem biura turystycznego), koszt wyjazdu tj. 330 zł sfinansowany zostanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 w/w ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych ? do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380,00 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Całkowity koszt wyjazdu integracyjnego (330,00 zł) nie jest świadczeniem rzeczowym, ale świadczeniem pieniężnym pracodawcy poniesionym na pokrycie kosztów wyjazdu za pracownika.

Z definicji zawartej w przepisie art. 45 ustawy Kodeks cywilny wynika , iż rzeczami są tylko przedmioty materialne, które można otrzymać lub ponosić. W związku z tym nie można uznać, iż wartość wycieczki zorganizowanej i sfinansowanej przez zakład pracy jest świadczeniem rzeczowy, bowiem uczestnicy wycieczki nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym, tj. rzeczowym .

W świetle powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkie wydatki związane z wyjazdem integracyjnym sfinansowane przez pracodawcę w takiej części w jakiej odnoszą się do pracownika, stanowią dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

W związku z tym postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika