Spółka jawna której współwłaścicielem jest podatnik jest wieczystym użytkownikiem nieruchomości (...)

Spółka jawna której współwłaścicielem jest podatnik jest wieczystym użytkownikiem nieruchomości gruntowej i właścicielem znajdujących się na niej budynków. Wspólnicy spółki jawnej zamierzają wydzielić geodezyjnie część nieruchomości i wnieść ją tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zamian za co obejmie nowo utworzone udziały. Czy w wyniku ewentualnej sprzedaży udziałów w Spółce z o.o objętych w zamian za nieruchomość wniesioną aportem powstanie przychód i dochód?

Dnia 13 czerwca 2006 roku złożył Pan w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie powstania przychodu i dochodu z tytułu zamierzonej sprzedaży przez spółkę jawną, w której jest Pan wspólnikiem udziałów w Spółce z o.o. objętych w zamian za wniesienie aportem części nieruchomości.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że spółka jawna której jest Pan wspólnikiem będąc wieczystym użytkownikiem nieruchomości gruntowej jak też właścicielem znajdujących się na niej budynków wydzieliła geodezyjnie część nieruchomości i wniosła ją aportem do Spółki z o.o. obejmując w zamian nowo utworzone przez Spółkę z o.o. udziały. Udziały te spółka jawna zamierza sprzedać.

Porady prawne

Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku uważa Pan, że z tytułu przedmiotowej transakcji powstanie przychód w dacie zbycia udziałów, ale w sytuacji, gdy cena zbycia udziałów będzie równa wartości nominalnej udziałów nie powstanie dochód z ich sprzedaży. Dochód uzyskany z tytułu objęcia udziałów zostanie ujęty w deklaracji PIT-5 za miesiąc, w którym dojdzie do sprzedaży, a jako koszt pojawi się wartość nominalna udziałów z daty ich objęcia. Podatek dochodowy zostanie wyliczony wg skali o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wyniku analizy przedstawionego stanu faktycznego, Pańskiego stanowiska w sprawie oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem:
- art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
- art. 17 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy stanowiącego, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,
- art. 22 ust. 1f pkt 1 w/w ustawy mówiącego, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów ( akcji ) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów ( akcji ), wkładów koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów ( akcji ) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały ( akcje ) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
- art. 30 b ust. 1 w/w ustawy stanowiącego, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających praz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów ( akcji ) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu,
- art. 30 b ust. 2 cyt. ustawy stanowiącego, że dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym,
- art. 30 b ust. 6 w/w ustawy stanowiącego, że po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust.

1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji ) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w sółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) informuję Pana, że: dochody wspólników spółki jawnej z odpłatnego zbycia udziałów ( akcji ) w spółce mającej osobowość prawną nie stanowią dochodu z działalności gospodarczej spółki jawnej. Dochody te są opodatkowane odrębnie, nie łączy się ich z dochodami z takich źródeł jak: dochody z pracy, z najmu, z działalności gospodarczej. Podatek wynosi 19 % uzyskanego dochodu tj. różnicy między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów w wysokości nominalnej wartości udziałów ( akcji ) albo wkładów z dnia ich objęcia. Dochody te po zakończeniu roku podatnik winien wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty ) w roku podatkowym, które należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym terminie podatnik winien zgodnie z art. 45 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym wpłacić należny podatek.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14 a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika