Czy zwolnione jest z podatku dochodowego wynagrodzenie uzyskane przez osobę fizyczną zatrudnioną bezpośrednio (...)

Czy zwolnione jest z podatku dochodowego wynagrodzenie uzyskane przez osobę fizyczną zatrudnioną bezpośrednio przy realizacji projektu współfinansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej -?Projekt Kontrakt (...) Rozbudowa (...).

W dniu 3 października 2006 roku złożył Pan wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z tytułu zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia uzyskanego przez osobę fizyczną.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od dnia ... roku był Pan zatrudniony w S.A. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w firmie przy realizacji projektu współfinansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej ? ?Projekt Kontrakt (...) Rozbudowa (...) w okresie od dnia 01.03.2004 roku do 31.01.2005 roku przy realizacji w/w Projektu na stanowisku kierownika budowy. Kontrakt ten finansowany był w 75% ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej, natomiast pozostałe 25% finansowane było ze środków budżetu państwa. S.A. jako Generalny Wykonawca był pierwszym i głównym benificjentem środków pomocowych pochodzących z Unii Europejskiej. W związku z tym otrzymywane wynagrodzenie ponoszone było w 75% ze środków bezzwrotnej pomocy UE, a w pozostałych 25% z budżetu państwa.

Porady prawne

Jak wynika z załączonego zaświadczenia z dnia 03.03.2006 roku S.A. jako generalny wykonawca robót otrzymał środki pomocowe od ich dysponenta, którym była firma Y. Z treści powyższego zaświadczenia wynika również, iż w S.A. nie były wyodrębnione szczególne fundusze, z których ponoszone mogłyby być pensje osób zatrudnionych przy realizacji wspomnianego wyżej kontraktu. Wynagrodzenia wypłacane były więc ze środków obrotowych Spółki.

Pana zdaniem otrzymywane wynagrodzenie korzysta ze zwolnienia na podstawie art.21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego zauważam, że o ewentualnym zwolnieniu otrzymanych przez Pana dochodów finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej (75%) może stanowić art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz,

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Oznacza to, że w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych przez podmioty, które otrzymywały bezzwrotne środki pomocowe bezpośrednio od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych lub są beneficjentami pomocy-którzy otrzymali w/w środki za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy.

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999, ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczące zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielonej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz. U. Nr 116, poz. 1206).

Z powyższych przepisów wynika, że pomoc jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Można domniemywać z treści złożonego przez Pana wniosku, że środki pochodzące z budżetu państwa (25%) na realizację projektu przekazywane są w formie dotacji.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 47 b w/w ustawy o podatku dochodowym w związku z art. 14 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 196 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym przez art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 roku Nr 263 poz. 2619 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Pojęcie dotacji z budżetu państwa ściśle precyzuje art. 69 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2005 roku.

Dotacjami są podlegające szczególnym zasadom rozliczania, wydatki budżetu państwa przeznaczone na :
1) finansowanie lub dofinansowanie:
a) zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,
b) ustawowo określonych zadań, w tym zadań z zakresu mecenatu państwa nad kulturą, realizowanych przez jednostki inne niż jednostki samorządu terytorialnego,
c) bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego,
d) zadań zleconych do realizacji jednostkom niezaliczonym do sektora finansów publicznych, w tym fundacjom i stowarzyszeniom,
e) kosztów realizacji inwestycji, o których mowa w art. 74 ust. 2, zwane dalej 'dotacjami celowymi',
2) dofinansowanie działalności bieżącej ustawowo wskazanego podmiotu, zwane dalej 'dotacjami podmiotowymi',
3) dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług, kalkulowanych według stawek jednostkowych, zwane dalej 'dotacjami przedmiotowymi',
4) dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnej ustawie,

Zadania realizowane przez Pana pracodawcę w ramach przydzielonego projektu nie mieszczą się w wyżej wskazanym katalogu wydatków (dotacji) budżetowych.

Otrzymane środki pomocowe współfinansowane z budżetu nie mogą być więc uznane za pomoc pochodzącą z dotacji o których mowa w w/w art. 69 ust. 4 pkt 1 ustawy o finansach publicznych. A zatem otrzymana pomoc przez beneficjenta również na podstawie tego przepisu nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ zwolnieniu podlegają tylko dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Zatem przychody z wynagrodzenia otrzymane przez Pana w ramach realizacji w/w projektu, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze powyższe S.A. jako płatnik słusznie naliczył i pobrał należną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, na zasadach określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko tut. Organu podatkowego zgodne jest z opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów (Nr 12/2006r., poz. 90) urzędową interpretacją Nr DD6-8213-8/06/Dz/412 Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2006 r. w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych dochodów pochodzących ze środków pomocowych finansowanych z funduszy strukturalnych oraz współfinansujących środków krajowych, mającą zapewnić jednolite stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Informuję, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika