Czy jest możliwość odliczenia VAT-u naliczonego z faktury wystawionej z góry, której formą zapłaty (...)

Czy jest możliwość odliczenia VAT-u naliczonego z faktury wystawionej z góry, której formą zapłaty jest kompensata ?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z pismem Strony z dnia 19.04.2004r. (data wpływu 20.04.2004r.) informuję: z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że została zawarta umowa pomiędzy spółkami, której przedmiotem jest wzajemne oddanie w najem odpowiednio narzędzi i powierzchni do ekspozycji materiałów reklamowych. Okres trwania umowy wynosi 5 lat, forma zapłaty - kompensata. Umowa określa wystawienie faktury VAT przez obie strony w terminie 7 dni od daty dostarczenia przedmiotu najmu w najem.

Zgodnie z art. 5 ust. l pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004 r.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Porady prawne

W art. 7 ust. l cytowanej ustawy określono, iż przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony (...).

Art. 19 ust. 13 pkt 4 cytowanej ustawy określa, iż obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu, dzierżawy (...) powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonym w umowie lub fakturze.

W § 18 ust. l i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) określono, że przypadku świadczenia usług najmu (...), fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

W przypadku spełnienia przez strony warunków określonych w § l pkt l.3 i 1.4 w/w umowy, zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego jest zapłata w formie kompensaty, czyli wzajemnego potrącenie wierzytelności.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt l cytowanej ustawy, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę.

W związku z powyższym strony umowy mogą wystawić faktury na zasadach określonych w umowie i w przypadku otrzymania tych faktur skorzystać z możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w miesiącu otrzymania lub następnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika