Czy naliczać podatek VAT od składnika czynszu jakim jest podatek od nieruchomości ?

Czy naliczać podatek VAT od składnika czynszu jakim jest podatek od nieruchomości ?

Na podstawie art. 216, art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 11.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej naliczania podatku VAT od składnika czynszu jakim jest podatek od nieruchomości za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 17.04.2007r. wpłynął wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada w swoich zasobach trzy budynki mieszkalne usytuowane na działkach, które są własnością spółdzielni. W dwóch budynkach usytuowane są lokale użytkowe mieszczące się w bryle budynku (piwnica, niski parter). Użytkownicy w/w lokali zajmują je na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Problem pojawia się w naliczaniu opłat czynszowych i podatku VAT. Wiadomym jest, że jednym ze składników czynszu jest opłata za teren czyli podatek od nieruchomości naliczany proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni. Spółdzielnia Mieszkaniowa nalicza podatek VAT od składników czynszu jakim jest podatek od nieruchomości, jednak członkowie spółdzielni posiadający lokale użytkowe kwestionują zasadność takiego działania.

Postawiono pytanie:
czy naliczać podatek VAT od składnika czynszu jakim jest podatek od nieruchomości ?

I zajęto następujące stanowisko:
Zdaniem Spółdzielni w/w podatek nie jest ani towarem, ani usługą i od tego składnika czynszu nie powinien być naliczany 22% podatek VAT.

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60 z późn. zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju przez którą w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenia usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towaru.

Natomiast art. 29 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W myśl art. 41 ust. 1 cyt. Ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7 art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zakresem tej ustawy objęto również czynności wykonywane przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawo do lokali, za które pobierane są opłaty określone w ustawie z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zmianami). Opłata z tytułu podatku od nieruchomości jest ściśle związana ze świadczoną przez Spółdzielnię Mieszkaniową usługą i jest dla niej częścią należności otrzymanej z tytułu jej świadczenia.

Zatem na całość świadczenia należnego od nabywcy usługi świadczonej przez Spółdzielnię składają się wszystkie należności wchodzące w skład czynszu, są więc obrotem będącym podstawą opodatkowania w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy. Podstawę opodatkowania stanowi cały czynsz, wraz z równowartością podatku od nieruchomości, gdyż podatek od nieruchomości stanowi część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika