Jak rejestrować w kasie fiskalnej sprzedaż komisową telefonu komórkowego ?

Jak rejestrować w kasie fiskalnej sprzedaż komisową telefonu komórkowego ?

Na podstawie art. 216, art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.04.2007r. do tut.Organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

W prowadzonej działalności jestem płatnikiem podatku VAT i zakupując telefon używany od osoby fizycznej, spisuję z nią umowę kupna -sprzedaży.
Sprzedając w/w towar z marżą narzuconą przeze mnie muszę zarejestrować ten fakt w kasie fiskalnej, którą posiadam zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów.
postawiono pytanie:

Jeżeli wbiję telefon używany jako jedną pozycję w kasie, towar zostanie opodatkowany 22 % vatem od całej kwoty sprzedaży tegoż telefonu. Natomiast jak go nie zarejestruję przez kasę fiskalną to popełnię wykroczenie skarbowe.

i zajęto następujące stanowisko:

Obserwując działalności innych podatników zauważyłem ( i wydaje mi się to słuszne ), że na kasie fiskalnej przy sprzedaży telefonu używanego jest zapis w dwóch pozycjach na paragonie:
- telefon komórkowy ( cena zakupu ) 0 %
- marża 22 %,
co daje nam w sumie sprzedaż towaru po cenie z marżą, lecz Vat policzony jest tylko od kwoty marży.

Powołując się na art.120 ust. 4 ustawy o Vat , zgodnie z którym ?podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między kwotą całkowitą , którą ma zapłacić nabywca towaru używanego , a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku ? jest moim zdaniem możliwe i zgodnie z ustawą o podatku dochodowym i również z ustawą Vat. Kasa fiskalna zarejestruje tę sprzedaż , oddzielając tę marżę na wydruku fiskalnym z 22 % podatkiem.

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zasady opodatkowania dostaw towarów przy zastosowaniu procedury marży zostały unormowane w art.120 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług .

Zgodnie z art.120 ust. 4 w/w ustawy , w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych , dzieł sztuki , przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca , pomniejszoną o kwotę podatku.

Stosownie do art. 111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża , ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Zaewidencjonowaniu podlega więc cała kwota należna z tytułu sprzedaży towaru stanowiąca kwotę nabycia towaru powiększoną o kwotę marży , nie zaś kwota samej marży.

Z uwagi na fakt , że kasy fiskalne nie posiadają odrębnej funkcji umożliwiającej zidentyfikowanie sprzedaży towarów opodatkowanych tylko od marży , należy zdaniem tut. Organu wykorzystać aktualne możliwości kasy fiskalnej. W stawkach towarów oznaczonych literowo występują - zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 lit. c w/w rozporządzenia ? stałe pozycje PTU A-22 % , PTU B-7 % , PTU C-0 % , literom od ?D? do ?G? odpowiadają kolejne stawki podatkowe wprowadzone na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku.

Dla opodatkowania dostawy towarów od marży można przyporządkować kolejną literę np. literę ?D ? - dla sprzedaży opodatkowanej od marży , przyjmując w tym wypadku stawkę 0 % - zaprogramowaną w tym wypadku jako stawka ?techniczna ?.

Serwisant dokonujący zmian programowych w kasie powinien odnotować w książce serwisowej kasy , że litera ta jest przyporządkowana do sprzedaży prowadzonej z treścią art. 120 ust. 4 w/w ustawy o VAT. W systemie fiskalnym ewidencjonowana byłaby, więc wartość sprzedaży brutto, opodatkowana według procedury ?VAT marża?.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prawidłowo ewidencjonuje podatek należny z tytułu dostawy towarów opodatkowanej w procedurze ? VAT marża ? za pomocą kasy rejestrującej.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika