W przypadku złożenia do akt sprawy sądowej jednego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa (...)

W przypadku złożenia do akt sprawy sądowej jednego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa więcej niż jednemu pełnomocnikowi należna jest jednokrotna wysokość opłaty skarbowej tylko w przypadku, gdy pełnomocnicy uprawnieni są do łącznego działania wynikającego z treści pełnomocnictwa, natomiast w przypadku samodzielnego działania każdego z pełnomocników należna jest wielokrotność opłaty skarbowej uzależniona od ilości pełnomocników wymienionych w jednym pełnomocnictwie .

Prezydent Miasta na podstawie: art. 14 a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).

POSTANAWIA

udzielić na wniosek podatnika interpretacji art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225 poz. 1635), stwierdzając, na podstawie danych przedstawionych przez podatnika we wniosku, że w przypadkuzłożenia do akt sprawy sądowej jednego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa więcej niż jednemu pełnomocnikowi należna jest jednokrotna wysokość opłaty skarbowej tylko w przypadku, gdy pełnomocnicy uprawnienisą do łącznego działania wynikającego z treści pełnomocnictwa, natomiast w przypadku samodzielnego działania każdego z pełnomocników należna jest wielokrotność opłaty skarbowej uzależniona od ilości pełnomocników wymienionych w jednym pełnomocnictwie

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 19.03.2007 r. Kancelaria Radcy Prawnego złożyła zgodniez art. 14 a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

We wniosku wskazano, że klienci Kancelarii udzielają pełnomocnictwa do prowadzenia swoich spraw z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniusądowym radcom prawnym pracującym w tej kancelarii. Pełnomocnictwo to udziela jeden mocodawca i jest ono jednym dokumentem, na którym wymienionych jest kilku pełnomocników (więcej niż jeden pełnomocnik) do reprezentowania mocodawcy w konkretnej sprawie. W przypadku niemożności reprezentowania mocodawcy przez jednego pełnomocnika zastępuje go drugi pełnomocnik, wymieniony w tym samym dokumencie złożonym już uprzednio w sądzie/urzędzie.

W związku z powyższym Kancelaria zwróciła się z zapytaniem do tutejszego organu podatkowego: czy w przypadku złożenia do akt sprawy sądowej jednego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa więcej niż jednemu pełnomocnikowi należna jest jednokrotna wysokość opłata skarbowej. Jednocześnie zgodnie z art. 14 § 2 zawarto własne stanowisko w sprawie, że składając jeden dokument pełnomocnictwa, który umocowuje kilku pełnomocników, w organach administracji publicznej, sądzie lub innych organach, obowiązek podatkowy powstanie tylko jeden raz.

Organ podatkowy nie podziela tego poglądu, gdyż zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów zawartym w wydanych stanowiskach wspólnych z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Transportu, Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, Ministerstwem Budownictwa, Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, Ministerstwem Gospodarki, dotyczących stosowania przepisów ustawy z dnia- 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej oraz po analizie definicji pełnomocnictwa zawartej w Kodeksie Cywilnym, opłata skarbowa pobierana jest od każdego stosunku pełnomocnictwa.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika