Czy podatnik będąc właścicielem budynku nabytego w drodze kupna ( akt notarialny ), który w całości (...)

Czy podatnik będąc właścicielem budynku nabytego w drodze kupna ( akt notarialny ), który w całości wynajmuje na działalność gospodarczą, może dokonywać odpisu amortyzacyjnego wg. stawki 2,5%?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest właścicielem budynku mieszkalnego nabytego na podstawie aktu notarialnego w drodze kupna. Powyższy budynek w całości jest wynajmowany na działalność gospodarczą. Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej i zamierza amortyzować budynek, w celu zaliczenia odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów uzyskania przychodu z najmu. Zdaniem wnioskodawcy, roczna stawka amortyzacyjna tego budynku wynosi 2,5% jego wartości początkowej.

Ponieważ budynek w całości został wynajęty na działalność gospodarczą, nastąpiła zmiana charakteru budynku mieszkalnego na niemieszkalny zgodnie z jego przeznaczeniem bowiem, zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych budynki mieszkalne w/g Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W związku z tym, w przypadku podatnika wartość początkową budynku należy ustalić na podstawie art. 22g ust. 1 pkt.1 i ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zmianami ) tzn. w/g ceny nabycia, na którą składa się kwota należna zbywcy, powiekszona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania budynku do używania ( opłaty notarialne, skarbowe odsetki od kredytu na zakup budynku, prowizje ). Od naliczonej w powyższy sposób wartości początkowej podatnik dokonuje odpisów amortyzacyjnych budynku zgodnie z art. 22 i ust. 1 ustawy o pdof, przy zastosowaniu stawki amortyzacyjnej określonej w Wykazie stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych określono roczną stawkę amortyzacyjną dla budynków niemieszkalnych w wysokości 2,5%.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika