Czy zasadne było pobranie przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od różnicy, (...)

Czy zasadne było pobranie przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od różnicy, która powstała pomiędzy ceną rynkową brutto samochodu ustaloną przez rzeczoznawę, a faktyczną ceną zapłaconą przez pracownika, który kupił ten samochód na aukcji zorganizowanej przez pracodawcę?

Wnioskiem z dnia 27.11.2006 r. podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego od zakładu pracy, w związku z nabyciem samochodu na aukcji zorganizowanej przez firmę dla pracowników, po cenie niższej niż cena rynkowa brutto ustalona przez rzeczoznawcę.

Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:firma zatrudniająca 1,5 tys. osób zorganizowała dla pracowników aukcję samochodów wycofanych z eksploatacji. Aukcja odbywała się w dwóch etapach, na zasadach określonych Regulaminem Aukcji. Do I etapu były uprawnione osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracujący na rzecz firmy ponad rok oraz nie posiadający samochodu służbowego. Do II etapu mogli przystąpić wszyscy pracownicy spełniający warunek zatrudnienia. Cena rynkowa brutto samochodu ustalona przez rzeczoznawcę wyniosła 13.100 PLN. Cena wywoławcza była określona na 70% ceny rynkowej brutto. Podatnik, będący pracownikiem firmy zakupił w wyniku II etapu aukcji samochód, na który nie znaleziono kupca w I etapie aukcji. Faktyczna cena zakupu samochodu przez stronę wyniosła 9.270 PLN.

Porady prawne

Pytanie podatnika jest następujące: czy zasadne było pobranie przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od różnicy, która powstała pomiędzy ceną rynkową brutto samochodu ustaloną przez rzeczoznawcę, a faktyczną ceną zakupu.

Zdaniem wnioskodawcy wspomniana różnica nie powinna zwiększać podstawy opodatkowania.

Ustosunkowując się do przedstawionej wyżej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje: w myśl zasady powszechnego opodatkowania w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przychodami w myśl art.11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przepis art. 12 ust 1 w/wym. ustawy stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zniżka ceny w przedmiotowej sprawie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, gdyż może ją otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych. Nabycie przez pracownika samochodu od jego pracodawcy za cenę niższą niż cena rynkowa, powoduje uzyskanie przez tego pracownika przychodu, o którym mowa w cytowanym art. 11 ust. 1 w związku z art. 12 ust. 1 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten stanowi różnica pomiędzy ceną rynkową a faktyczną ceną zakupu. W tej sytuacji pracodawca obowiązany był wartość przedmiotowej zniżki doliczyć do innych przychodów pracownika i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z art. 38 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko podatnika przedstawione w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika