Czy od uzyskanych za granicą odsetek od lokat bankowych oraz odsetek od papierów wartościowych powinien (...)

Czy od uzyskanych za granicą odsetek od lokat bankowych oraz odsetek od papierów wartościowych powinien zapłacić podatek w Polsce pomniejszony o wysokość podatku zapłaconego w Szwajcarii?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień konwencji z dnia 2 września 1991 r. między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1993 Nr 22, poz. 92),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów uzyskanych na terytorium Szwajcarii.

Porady prawne


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 12.04.2006 r., Podatnik jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce. Podatnik uzyskuje na terytorium Szwajcarii dochody z tytułu lokat terminowych w banku mającym siedzibę w Szwajcarii oraz dochody z tytułu sprzedaży papierów wartościowych, w tym akcji. Z powyższych tytułów Podatnik uzyskał w 2005 r. odsetki i dywidendy, które po potrąceniu podatku (zgodnie z prawem Szwajcarii), zostały przekazane na rachunek bankowy Podatnika prowadzony przez bank szwajcarski.


Podatnik zwrócił się z prośbą o potwierdzenie sposobu opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w Szwajcarii w latach 2005 - 2006.


W ocenie Podatnika od uzyskanych za granicą odsetek od lokat bankowych oraz odsetek od papierów wartościowych powinien on zapłacić podatek w Polsce pomniejszony o wysokość podatku zapłaconego w Szwajcarii.


Zdaniem Podatnika do opodatkowania dochodów z tytułu dywidend uzyskiwanych w Szwajcarii zastosowanie będzie miał art. 10 konwencji. Przy czym Podatnik powinien zapłacić podatek w Polsce pomniejszony o wysokość podatku zapłaconego w Szwajcarii.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co nastepuje.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast w myśl art. 4a tej ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Zgodnie z art. 11 ust. 1 polsko - szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i wypłacane są osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.


W myśl art. 11 ust. 2 polsko - szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania odsetki takie mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli odbiorca odsetek jest ich właścicielem, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych odsetek.


Stosownie natomiast do art. 11 ust. 4 polsko - szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania postanowień ustępów 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli właściciel dywidend, mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, wykonuje w drugim Państwie, w którym znajduje się siedziba spółki płacącej dywidendy, działalność zarobkową przez zakład położony w tym Państwie bądź wykonuje w tym drugim Państwie wolny zawód w oparciu o stałą placówkę, która jest w nim położona, i gdy udział, z tytułu którego wypłaca się dywidendy, rzeczywiście wiąże się z działalnością takiego zakładu lub stałej placówki. W tym przypadku, w zależności od konkretnej sytuacji, stosuje się postanowienia artykułu 7 lub artykułu 14.


Należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie powyżej wymienione przesłanki nie zostały spełnione, tak więc przychód z tytułu odsetek zostanie opodatkowany zgodnie z art. 11 ust. 1 i 2 polsko - szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Zgodnie natomiast z art. 10 ust. 1 polsko - szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.


Zgodnie z art. 10 ust. 2 polsko - szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, podatek ten nie może przekroczyć:


  1. 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż spółka jawna), której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 25%,
  2. 15% kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.


Postanowienia niniejszego ustępu nie naruszają opodatkowania spółki w odniesieniu do zysków, z których dywidendy są wypłacane.


Określenie 'dywidendy' oznacza dochód z akcji, akcji gratisowych lub prawa do pobierania korzyści, akcji w kopalnictwie, akcji członków założycieli lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również dochód z innych praw spółki, które według prawa podatkowego Państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji.


Art. 23 ust.1 pkt b) konwencji polsko-szwajcarskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania, stanowi, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany w Szwajcarii, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Szwajcarii. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem potrącenia i która odpowiednio przypada na dochód, który może być opodatkowany w Szwajcarii.


Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny uznać należy, iż dochody Podatnika z tytułu odsetek oraz dywidend uzyskanych na terytorium Szwajcarii podlegają opodatkowaniu zarówno w Szwajcarii, jak i w Polsce. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zatem zastosować przewidzianą w art. 23 ust. 1 pkt b) konwencji metodę proporcjonalnego zaliczenia.


Reasumując, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika