Czy dochody z tytułu działalności publicystycznej podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Czy dochody z tytułu działalności publicystycznej podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), w związku art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy między Rzecząpospolitą Polską a Australią z dnia 7 maja 1991 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1992 r. Nr 41, poz. 177),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie opodatkowania w Polsce dochodów z tytułu działalności publicystycznej.

Porady prawne


Uzasadnienie

.


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnik od przeszło 25 lat mieszka na stałe w Australii i opłaca w tym państwie wszystkie podatki, w tym także należności z tytułu działalności publicystycznej. Australijskie organy podatkowe uznają Podatnika za swojego rezydenta podatkowego. Od kilku miesięcy, nie opuszczając Australii, Podatnik pisze artykuły ekonomiczne dla X, której redakcja mieści się w Warszawie.


Zdaniem Podatnika istnieje rozbieżność w brzmieniu art. 14 ust. 1 polsko ? australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z brzmienia tego artykułu w wersji angielskiej wynika, że dochody Podatnika z tytułu działalności dziennikarskiej są opodatkowane wyłącznie w Australii, natomiast z wersji polskiej wynika, że dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. W ocenie Podatnika prawidłowa jest wersja umowy sporządzona w języku angielskim.


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) jeżeli osoby fizyczne nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


W myśl art. 4a cytowanej ustawy przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Stosownie do art. 14 ust. 1 polsko ? australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw osiąga z tytułu wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności o podobnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie, chyba że osoba dla wykonywania swej działalności dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli osoba dysponuje taką placówką, dochód może być opodatkowany w tym drugim Państwie, lecz tylko o tyle, o ile może być przypisany tej stałej placówce.


Natomiast z wersji angielskiej tego przepisu wynika, że dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw osiąga z tytułu wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności o podobnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie (a nie: ?tylko w tym drugim Państwie?), chyba że osoba dla wykonywania swej działalności dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli osoba dysponuje taką placówką, dochód może być opodatkowany w tym drugim Państwie, lecz tylko o tyle, o ile może być przypisany tej stałej placówce.


Należy zauważyć, że w polskiej wersji językowej znajduje się błąd wynikający z niewłaściwego przetłumaczenia z języka angielskiego na język polski przepisu art. 14 ust. 1 polsko ? australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Prawidłowo zatem przepis ten powinien brzmieć: ?dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw osiąga z tytułu wykonywania wolnego zawodu albo z innej samodzielnej działalności o podobnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba dla wykonywania swej działalności dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli osoba dysponuje taką placówką, dochód może być opodatkowany w tym drugim Państwie, lecz tylko o tyle, o ile może być przypisany tej stałej placówce?.


W związku z powyższym, dochody uzyskane przez Podatnika z tytułu ww. działalności publicystycznej podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Australii.


Mając powyższe na uwadze, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika