Czy dochód uzyskany przez Podatniczkę z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Danii, podlega w Polsce (...)

Czy dochód uzyskany przez Podatniczkę z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Danii, podlega w Polsce opodatkowaniu


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko Podatniczki przedstawione we wniosku obowiązku podatkowego w Polsce w związku z dochodami uzyskiwanymi z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Danii przez osobę mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Niemiec.

Porady prawne


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ze względu na brak pracy Podatniczka od kwietnia 2006 r. przebywa na terytorium Niemiec, w którym to państwie od dnia 16.08.2006 r. jest zameldowana.


W dniu 04.11.2006 r. Podatniczka wyszła za mąż i wspólnie z mężem przebywa na terytorium Niemiec.


Jednocześnie Podatniczka od sierpnia 2006 r. wykonuje pracę na terytorium Danii. Do pracy Podatniczka dojeżdża codziennie z mężem z obecnego miejsca zamieszkania znajdującego się na terytorium Niemiec.


Zgodnie z oświadczeniem Podatniczki jej centrum interesów życiowych znajduje się na terytorium Niemiec, gdzie przebywa wraz z mężem oraz gdzie planuje założyć rodzinę. Podatniczka nie planuje powrotu do Polski.


W Polsce Podatniczka nie posiada żadnej nieruchomości.


Podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy dochody uzyskane z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Danii podlegają w Polsce opodatkowaniu.


Zdaniem Podatniczki dochody z pracy wykonywanej na terytorium Danii nie podlegają w Polsce opodatkowaniu.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r., osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten zgodnie z art. 4a ww. ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.


Stosownie do art. 15 ust.

1 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.


Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż dochody uzyskane przez Podatniczkę, posiadającą w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, z tytułu pracy wykonywanej w Danii nie podlegają w Polsce opodatkowaniu.


Na powyższe rozstrzygnięcie nie ma wpływu zmiana art. 3 ust. 2a, art. 4a oraz dodanie art. 3 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika