Czy Gmina zobowiązana jest wystawić PIT osobom fizycznym w związku ze skorzystaniem przez Gminę z (...)

Czy Gmina zobowiązana jest wystawić PIT osobom fizycznym w związku ze skorzystaniem przez Gminę z przysługującego jej prawa pierwokupu zgodnie z art. 109 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /tj. Dz. U. Nr 261 z 2004 r. poz. 2603/?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ źródłem przychodów jest odpłatne zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Na podstawie art. 28 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu, który płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Porady prawne

W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

Powyższa norma prawna nie ma zastosowania, gdy podatnik dokonujący sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów, w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony zostanie na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a/ lub lit. e/.

Jak wynika z powyższego obowiązek rozliczenia się z tytułu odpłatnego zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu ciąży na podatniku, który uzyskuje przychód /dochód / z tytułu sprzedaży.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ zwolnieniu przedmiotowemu podlegają, przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Przychody uzyskane z w/w tytułów, podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, zatem podatnik nie dokonuje rozliczenia się z uzyskanego przychodu, jak również nie składa deklaracji PIT.

Przypadki w których płatnik obowiązany jest do poboru podatku lub zaliczki na podatek dochodowy, oraz do składania deklaracji PIT określone zostały w przepisach od art. 31 do 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Gmina w odniesieniu, do źródła przychodu z tytułu sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, przed upływem 5 lat, w żadnej sytuacji nie występuje, jako płatnik, nie ma więc obowiązku rozliczenia sprzedającego w zakresie podatku dochodowego, ani wystawiania żadnej deklaracji PIT.

Wobec powyższego w obowiązującym stanie prawnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe stanowisko strony, przedstawione we wniosku z dnia 28.04.2006 r. / data wpływu do Urzędu w dniu 04.05.2006r./

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku strony i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika