Gdzie należy opodatkować dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, opodatkowanej (...)

Gdzie należy opodatkować dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, opodatkowanej jednolitą 19% stawką, oraz dochody uzyskane z pracy najemnej wykonywanej w Szwajcarii, przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień Konwencji z dnia 2 września 1991 roku między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92),

Porady prawne


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce i dochodów z tytułu umowy o pracę wykonywanej w Szwajcarii przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.


UZASADNIENIE


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatnik, mając stałe miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskuje dochody z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce w formie spółki cywilnej, rozliczanej na zasadach ogólnych i opodatkowanej podatkiem liniowym w wysokości 19% oraz dochody z tytułu umowy o pracę wykonywanej w Szwajcarii dla pracodawcy szwajcarskiego, tam opodatkowane. Podatnik zapytuje, czy dochody uzyskane w 2005 r. z tytułu pracy w Szwajcarii mają wpływ na wysokość podatku należnego od dochodów uzyskanych w Polsce.

Zdaniem Podatnika, dochody z tytułu umowy o pracę wykonywanej w Szwajcarii nie mają wpływu na wysokość podatku należnego od dochodów w Polsce, opodatkowanych podatkiem dochodowym w wysokości 19%.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co następuje.


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Na podstawie art. 4a tej ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Z kolei, zgodnie z art. 30c ust. 4 w/w ustawy, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a dochody te nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Natomiast w świetle art. 15 ust. 1 polsko-szwajcarskiej konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie.

Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. a) tej konwencji, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami konwencji może być opodatkowany w Szwajcarii, to Polska zwolni (...) taki dochód lub majątek od opodatkowania, z tym jednak że przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby może zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania w powyższy sposób nie był tak właśnie zwolniony od opodatkowania.


Zatem reasumując, ponieważ zgodnie z w/w art. 23 ust. 1 konwencji dochody uzyskane z pracy najemnej w Szwajcarii są w Polsce zwolnione od opodatkowania (a uwzględniane ewentualnie dla określenia stopy procentowej podatku należnego od innych dochodów), natomiast w/w art. 30c ust. 4 ustawy podatkowej przewiduje łączenie dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych jednolitą stawką podatkową 19% z dochodami uzyskanymi za granicą niezwolnionymi od opodatkowania na podstawie umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, dochody z tytułu umowy o pracę wykonywanej w Szwajcarii nie mają wpływu na wysokość podatku należnego od wykonywanej w Polsce działalności gospodarczej.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika