Czy podlega opodatkowaniu w Polsce wynagrodzenie rezydenta Rosji, z tytułu pracy świadczonej na terytorium (...)

Czy podlega opodatkowaniu w Polsce wynagrodzenie rezydenta Rosji, z tytułu pracy świadczonej na terytorium Rosji na rzecz polskiego pracodawcy?

P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 22.05.1992 r. zawartej miedzy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, (Dz. U. z 1993 r., Nr 125, poz. 569),

Porady prawne


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów z pracy rezydenta rosyjskiego świadczącego pracę na terytorium Federacji Rosyjskiej.


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego, który został przedstawiony we wniosku Sp. z o.o. X w O. (Polska) zamierza zatrudnić na podstawie umowy o pracę na czas określony pracownika będącego obywatelem Federacji Rosyjskiej, zamieszkałego na stałe w K. (Rosja). W okresie zatrudnienia pracownik świadczył będzie pracę tylko i wyłącznie na terytorium K. (Rosja). Wynagrodzenie za pracę płatne będzie co miesiąc przelewem na rachunek bankowy pracownika w walucie polskiej.


Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie umowy polsko-rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, pracownik przebywający na terytorium Federacji Rosyjskiej powyżej 183 dni, co wynika z umowy o pracę i miejsca zamieszkania w Federacji Rosyjskiej, nie podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

<...>


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono co następuje.


Stosownie do treści art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Powołany przepis nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawi, gdyż pracownik będzie otrzymywał dochody z pracy wykonywanej na terytorium Federacji Rosyjskiej.


Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz prawny, stwierdzić należy, że otrzymywany od polskiego pracodawcy dochód pracownika - rezydenta Federacji Rosyjskiej z pracy najemnej, wykonywanej wyłącznie w państwie jego rezydencji - Federacji Rosyjskiej, podlega opodatkowaniu tylko w Federacji Rosyjskiej.

<...>


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika