Czy dochody uzyskane z tytułu pracy wykonywanej w Australii podlegają w Polsce opodatkowaniu?

Czy dochody uzyskane z tytułu pracy wykonywanej w Australii podlegają w Polsce opodatkowaniu?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 7 maja 1991 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Australią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1992 r., Nr 41, poz. 177),


Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko podatnika przedstawione we wniosku w sprawie obowiązku podatkowego w Polsce w związku z dochodami uzyskiwanymi z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Australii przez osobę mającą miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski.

Porady prawne


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pan X od października 2004 r. do lipca 2005 r. pracował w Australii. Od tak uzyskiwanych dochodów podatnik płacił podatek w Australii.


Podatnik zapytuje, czy dochody uzyskane przez niego z tytułu pracy wykonywanej w Australii podlegają w Polsce opodatkowaniu.


Zdaniem podatnika nie ma on obowiązku rozliczenia się w Polsce z dochodu uzyskanego z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Australii.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).


Na podstawie art. 15 ust. 1 polsko-australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie


Jednakże w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 1 polsko-australijskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (metoda proporcjonalnego odliczenia ) w związku z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zgodnie z art. 24 ust. 1 umowy jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z niniejszą umową może być opodatkowany w Australii, to Polska potrąci z polskiego podatku płaconego z tytułu tego dochodu kwotę równą podatkowi australijskiemu w odniesieniu do tego dochodu. Takie potrącenie nie może jednak przewyższyć kwoty podatku polskiego, wyliczonego przed dokonaniem potrącenia podlegającego opłacie z tytułu tego dochodu.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika