Czy należy opodatkować w Polsce dochody uzyskane z tytułu pracy w Zjednoczonym Królestwie?

Czy należy opodatkować w Polsce dochody uzyskane z tytułu pracy w Zjednoczonym Królestwie?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 1978 r., Nr 7, poz. 20),


Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie obowiązku opodatkowania w Polsce dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

Porady prawne


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w okresie od dnia 01.01.2005 r. do dnia 04.08.2005 r. Pani X przebywała na terytorium Zjednoczonego Królestwa w celu wykonywania pracy. Podatniczka świadczyła pracę na rzecz brytyjskiego pracodawcy na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Stosunek pracy ustał na skutek rezygnacji Podatniczki, która następnie powróciła do Polski. W Zjednoczonym Królestwie Pani X odprowadziła podatek dochodowy od osiągniętych w tym państwie dochodów.


Od momentu powrotu do Polski Pani X jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Podatniczka nie uzyskała w 2005 r. żadnych dochodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski.


Pani X zwraca się z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie obowiązku opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Zjednoczonego Królestwa.


Zdaniem Podatniczki, z uwagi na fakt, iż osiągnięty przez nią dochód został opodatkowany w Zjednoczonym Królestwie, nie spoczywa na niej obowiązek opodatkowania tego dochodu w Polsce.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).


Zgodnie z art. 4a ustawy, przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, wynagrodzenia za pracę i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.


Natomiast zgodnie z art. 15 ust 2 umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1 tego artykułu wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej wykonywanej na terenie drugiego Umawiającego się Państwa, mogą być opodatkowane tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:


  1. odbiorca przebywa w drugim Państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas danego roku podatkowego i
  2. wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma w tym drugim Państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, i
  3. wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.


W świetle powyższych przepisów, wynagrodzenie osób mających miejsce zamieszkania w Polsce wykonujących pracę na terytorium Zjednoczonego Królestwa może być opodatkowane zarówno w Zjednoczonym Królestwie jak i w państwie rezydencji, czyli w Polsce.


Natomiast, art. 15 ust 2 umowy określa wyjątek od powyższej zasady, zgodnie z którym takie wynagrodzenie podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, czyli w Polsce, o ile łącznie zostaną spełnione określone w tym artykule warunki. Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków powoduje, iż wynagrodzenie pracowników podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 15 ust 1 umowy, czyli w Zjednoczonym Królestwie oraz w Polsce.


Jednocześnie, w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w Polsce, należy zastosować określoną w art. 23 ust. 2 umowy metodę unikania podwójnego opodatkowania (metoda proporcjonalnego zaliczenia).


Zgodnie z art. 23 ust. 2 umowy w związku z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 (metody wyłączenia z progresją), dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. W przypadku podatnika, uzyskującego wyłącznie dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Polski lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, powyższą zasadę stosuje się odpowiednio.


Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawioną powyżej analizę stanu faktycznego, Minister Finansów uważa, że na Pani X spoczywa obowiązek opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Jednocześnie, zgodnie z art. 23 ust 2 umowy w związku z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy, w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, od podatku obliczonego od tych dochodów w Polsce należy odliczyć podatek zapłacony w Zjednoczonym Królestwie, w części, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany zagranicą.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika