Czy skapitalizowane odsetki od kredytów (pożyczek) są dla pożyczkodawcy, mającego siedzibę w Austrii (...)

Czy skapitalizowane odsetki od kredytów (pożyczek) są dla pożyczkodawcy, mającego siedzibę w Austrii lub w Niemczech, dochodem podlegającym opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła?

Działając na podstawie art. 14e § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.; dalej: Ordynacja podatkowa), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 24 czerwca 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90; dalej: umowa polsko-niemiecka) oraz umowy z dnia 13 stycznia 2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r. Nr 224 poz. 1921; dalej: umowa polsko-austriacka),

Porady prawne



Minister Finansów uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione przez Spółkę X Sp. z o.o. z siedzibą w Z we wniosku w zakresie opodatkowania podatkiem u źródła skapitalizowanych odsetek od pożyczek udzielonych przez podmioty z siedzibą w Niemczech lub Austrii oraz za nieprawidłowe stanowisko w kwestii ustalenia dnia pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od skapitalizowanych odsetek.


Uzasadnienie


We wniosku Wnioskodawca stwierdził, iż zamierza zaciągnąć pożyczkę pieniężną od spółki mającej siedzibę w Austrii lub Niemczech. Odsetki od udzielonej pożyczki będą kapitalizowane, tj. będą doliczane do kwoty pożyczki. Po zakończeniu umowy pożyczki, kwota pożyczki powiększona o doliczone odsetki zostanie zwrócona pożyczkodawcy.


Wnioskodawca stwierdził, iż zgodnie z art. 11 ust. 4 umowy polsko-austriackiej, określenie ?odsetki? oznacza dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych hipoteką lub prawem do uczestniczenia w zyskach dłużnika, a w szczególności dochody z pożyczek rządowych oraz dochody z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami związanymi z takimi pożyczkami, obligacjami lub skryptami dłużnymi. Opłat karnych z tytułu opóźnionej zapłaty nie uważa się za odsetki w rozumieniu tego artykułu.


Zgodnie z art. 11 ust. 4 umowy polsko-niemieckiej, określenie ?odsetki? oznacza dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności, zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych hipoteką lub prawem do uczestniczenia w zyskach dłużnika, w szczególności dochody z pożyczek rządowych oraz dochody z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami związanymi z takimi pożyczkami, obligacjami lub skryptami dłużnymi. Opłat karnych z tytułu opóźnionej zapłaty nie uważa się za odsetki w rozumieniu tego artykułu.


Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654) ? dalej: updop, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).


Wnioskodawca powołując się na wskazane przepisy stwierdza, iż skapitalizowane odsetki od kredytów (pożyczek) są dla pożyczkodawcy, mającego siedzibę w Austrii lub w Niemczech, dochodem podlegającym opodatkowaniu w Polsce podatkiem u źródła (poza przypadkami wyłączającymi takie opodatkowanie). W opinii Wnioskodawcy, podatek ten powinien być pobrany w dniu spłaty należności głównej, powiększonej o skapitalizowane odsetki.


Rozpatrując wniosek, Minister Finansów zauważył, co następuje.


W myśl art. 3 ust. 2 updop, podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 updop, podatek dochodowy z tytułu przychodów z odsetek uzyskanych w Polsce przez nierezydentów, ustala się w wysokości 20 %. Przepis ten stosuje się z zastrzeżeniem ust. 2, który stanowi, że przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.


W opisanym we wniosku stanie faktycznym zastosowanie znajdą postanowienia umowy polsko-austriackiej oraz polsko-niemieckiej.


Stosując wskazane przez Wnioskodawcę postanowienia art. 11 ust. 4 umowy polsko-austriackiej i umowy polsko-niemieckiej, należy stwierdzić, iż skapitalizowane odsetki stanowią dochód w rozumieniu tych umów, jako dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności.


W omawianym stanie faktycznym, odsetki te stanowią dochód podmiotów w Austrii i Niemczech, z tytułu udzielonej Spółce X pożyczki. Dochód ten podlega w Polsce opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 2 umowy polsko-austriackiej oraz art. 11 ust. 2 umowy polsko-niemieckiej, odsetki, które powstają w Polsce, mogą być w Polsce opodatkowane zgodnie z polskim ustawodawstwem, ale jeżeli odbiorca tych odsetek jest jednocześnie osobą uprawnioną do tych odsetek, podatek w ten sposób wymierzony nie może przekroczyć 5 % kwoty brutto tych odsetek.


Wskazane zasady nie mają zastosowania, jeżeli osoba uprawniona do tych odsetek prowadzi w Polsce działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład, bądź wykonuje tam wolny zawód za pomocą stałej placówki i jeżeli wierzytelność, z tytułu której płacone są odsetki, jest faktycznie związana z takim zakładem lub stałą placówką.


Tak określony zryczałtowany podatek dochodowy u źródła, pobiera zgodnie z art. 26 ust. 1 updop, osoba prawna, która dokonuje wypłat należności z tytułu odsetek w dniu dokonania wypłaty.


Zatem, zobowiązanie podatkowe z tytułu odsetek od pożyczki udzielonej polskiemu podmiotowi przez podmiot zagraniczny, powstanie z dniem wypłaty tych odsetek. Polskie przepisy podatkowe nie definiują wprost pojęcia wypłaty. Należy jednak zauważyć, iż przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny odnosi się do stosunków gospodarczych występujących pomiędzy podmiotami mającymi siedzibę w odrębnych państwach, w efekcie czego zastosowanie mają przepisy umów międzynarodowych. Kwestie dotyczące opodatkowania majątku i dochodów uzyskanych przez podmioty z siedzibą w dwóch różnych krajach regulują umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, które wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Również umowy, których stroną jest Polska są wzorowane na Modelowej Konwencji OECD. Zarówno tekst Modelowej Konwencji jak i brzmienie Komentarza do niej zostały wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień.


Jak wynika z punktu 5 Komentarza do art. 11 ust. 1 Modelowej Konwencji, określenie ?wypłacane? powinno być rozumiane szeroko, ponieważ koncepcja wypłaty oznacza spełnienie zobowiązania do postawienia do dyspozycji wierzyciela funduszy w sposób przewidziany w umowie lub zgodnie ze stosowanym zwyczajem. Zatem wyrażenie ?wypłata? oznacza spełnienie w jakiejkolwiek formie zobowiązania odsetkowego przez dłużnika.


W sytuacji, w której następuje kapitalizacja odsetek od udzielonej przez podmiot zagraniczny pożyczki, należy stwierdzić, iż dzień kapitalizacji odsetek należy traktować na równi z ich wypłatą, zgodnie z szerokim rozumieniem pojęcia wypłaty przedstawionym w Komentarzu.


Kapitalizacja odsetek oznacza, iż zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego, czyli przekształcone zostaje w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki. W ten sposób, pomimo braku fizycznego przepływu odsetek, w dniu kapitalizacji następuje ich postawienie do dyspozycji pożyczkodawcy. Pożyczkodawca uzyskuje w ten sposób prawo do dysponowania naliczonymi odsetkami, pomimo, iż nie ma ich faktycznego przepływu. Zatem, pożyczkodawca zagraniczny uzyskuje w dniu kapitalizacji przychód w postaci odsetek, który będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła.


Natomiast, pożyczkobiorca, będący płatnikiem podatku u źródła z tytułu skapitalizowanych odsetek zobowiązany jest policzyć, pobrać i zapłacić podatek od tych odsetek w dniu, w którym dokona ich doliczenia do zobowiązania głównego.


W przedstawionym stanie faktycznym, Minister Finansów stwierdza, iż Wnioskodawca zobowiązany będzie do zapłaty podatku u źródła tytułem naliczonych odsetek od udzielonej przez podmiot niemiecki lub austriacki pożyczki. Zgodnie z postanowieniami umów polsko-austriackiej oraz polsko-niemieckiej, odsetki te będą opodatkowane w Polsce stawką podatku w wysokości 5 % kwoty brutto odsetek, czyli jak słusznie zauważył Wnioskodawca, kwota pobranego podatku u źródła pomniejszy kwotę odsetek dopisanych do zobowiązania głównego.


Zastosowanie obniżonej stawki wynikającej z umów polsko-austriackiej i polsko-niemieckiej możliwe jest tylko w sytuacji, gdy austriaccy lub niemieccy pożyczkodawcy przedstawią właściwe certyfikaty rezydencji.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika