Czy dochody uzyskane z tytułu renty inwalidzkiej podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Czy dochody uzyskane z tytułu renty inwalidzkiej podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień:

- umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii z dnia 2 października 1974 r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątku (Dz.U. z 1975 r. Nr 24, poz. 129), obowiązującej do dnia 1 stycznia 2006 r.oraz- umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii z dnia 13 stycznia 2004 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921), obowiązującej od dnia 1 stycznia 2006 r.

Porady prawne


Minister Finansów uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku dotyczące opodatkowania w Polsce renty wypadkowej z Austrii.


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego Podatniczka wyjechała do pracy w Austrii w 1981 r. Podatniczka w dniu 16 kwietnia 1981 r. uległa wypadkowi, który spowodował powstanie trwałego inwalidztwa. Decyzją z dnia 23 kwietnia 1985 r. austriacka instytucja ubezpieczeniowa Allgemeine Unvallversicherungsansalt w Wiedniu przyznała Podatniczce rentę inwalidzką.


Podatniczka zwróciła się z pytaniem, czy dochody uzyskane z tytułu renty inwalidzkiej podlegają opodatkowaniu w Polsce.


Zdaniem Podatniczki dochody te nie powinny być w Polsce opodatkowane.


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).


Stosownie do art. 4a cytowanej ustawy przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Stosownie do art. 18 polsko ? austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1974 r. renty, emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie.


W powyższym przypadku przepis ten nie miał zastosowania. Oznacza to, że do opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez Podatniczkę miał zastosowanie art. 21 polsko ? austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1974 r.


Zgodnie z art. 21 polsko ? austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1974 r. dochody nie wymienione wyraźnie w poprzednich artykułach osób mających miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie.


Stosownie natomiast do art. 18 ust. 1 polsko ? austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2004 r. emerytury i podobne płatności lub renty otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie.


Określenie ?renty? w polsko ? austriackiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2004 r. oznacza określoną kwotę wypłacaną okresowo w ustalonych terminach dożywotnio lub przez określony albo dający się ustalić okres, jako spełnienie zobowiązania dokonywania wypłat w zamian za w pełni dokonane zobowiązanie pieniężne lub w równoważniku danej kwoty pieniężnej.


Oznacza to, że renta wypadkowa otrzymywana przez Podatniczkę z Austrii jest opodatkowana zarówno na podstawie polsko ? austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1974 r. jak i na podstawie polsko ? austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 2004 r. w Polsce.


Mając powyższe na uwadze, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika