Czy dochody uzyskiwane przez kanadyjskiego rezydenta podatkowego z tytułu pracy wykonywanej na terytorium (...)

Czy dochody uzyskiwane przez kanadyjskiego rezydenta podatkowego z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Kanady podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 4 maja 1987 r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 1990 r. Nr 38, poz. 216),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez kanadyjskiego rezydenta podatkowego z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Kanady.

Porady prawne


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego Pan X jest Prezesem Zarządu Spółki X, mającej siedzibę na terytorium Polski. Pan X jest kanadyjskim rezydentem podatkowym, mającym obywatelstwo kanadyjskie. Pan X nie przebywa ani nie zamieszkuje w Polsce. Pan X nie jest wspólnikiem w Spółce X, jednak wykonuje w Kanadzie usługi na rzecz Spółki, za które nie otrzymuje wynagrodzenia. Spółka zamierza go zatrudnić na podstawie umowy o pracę i do Kanady będą przesyłane mu pieniądze z tego tytułu.


Zdaniem Spółki Pan X nie będąc polskim rezydentem dla celów podatkowych, nie podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce od dochodów, których źródło znajduje się w Polsce. Zdaniem Spółki całość jego dochodów będzie podlegała opodatkowaniu w miejscu zamieszkania tj. w Kanadzie w związku z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w tym państwie.


Zdaniem Spółki w sytuacji, gdy Pan X będący kanadyjskim rezydentem podatkowym wykonuje pracę na rzecz Spółki, to wynagrodzenie z tego tytułu, zgodnie z art. 15 ust. 1 polsko - kanadyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, będzie podlegać opodatkowaniu w państwie wykonywania pracy (w Kanadzie), a nie w państwie z którego 'pochodzi' to wynagrodzenie.


Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa zważono co następuje:


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).


Stosownie do art. 4a cytowanej ustawy przepis art. 3 ust. 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


W myśl art. 15 ust. 1 polsko - kanadyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.


Oznacza to, iż dochody Pana X będącego kanadyjskim rezydentem podatkowym uzyskiwane z tytułu wykonywania przez niego pracy na rzecz Spółki na terytorium Kanady, nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.


Mając powyższe na uwadze, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika