Jak ustalić wartość początkową środka trwałego w wypadku amortyzacji metodą degresywną?

Jak ustalić wartość początkową środka trwałego w wypadku amortyzacji metodą degresywną?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w odpowiedzi na Pana wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 22k ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochdowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych, zaliczonych do grup 3-6 Klasyfikacji, w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, w wysokości 30% tej wartości. W myśl przepisów ust. 6 cyt. artykułu podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w ust. 4 i 5, jednorazowo, nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub stosować zasady określone w art. 22h ust. 4. W następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej zgodnie z ust. 1 lub art. 22i.

Porady prawne

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w listopadzie 2004 roku nabył Pan nowe urządzenie produkcyjne i w grudniu dokonał Pan jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zgodnie z przepisami art. 22k ust. 4 cyt. ustawy. Zgodnie z powołanym wyżej art. 22k ust. 6 jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o którym mowa w art. 22k ust. 4 mógł Pan dokonać zarówno w miesiącu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji jak i w miesiącu następnym.

Jeżeli w kolejnym roku podatkowym zamierza Pan amortyzować środek trwały metodą degresywną, zgodnie z zasadami określonymi w art. 22k ust. 1 ustawy, to odpisów amortyzacyjnych winien Pan dokonywać od wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek każdego roku. Należy zatem pomniejszyć wartość początkową środka trwałego również o odpis amortyzacyjny dokonany na podstawie przepisów ust. 4 art. 22k.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika