Do którego źródła zawalifikować przychody ustanowionego przez sąd kuratora spadku dla nieznanych (...)

Do którego źródła zawalifikować przychody ustanowionego przez sąd kuratora spadku dla nieznanych z miejsca pobytu spadkobierców?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 19 stycznia 2006 r., złożonego 27.01.06 r., uzupełnionego 17.03.06 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące zaliczenia przychodów z tytułu pełnienia na zlecenie sądu funkcji kuratora do źródła, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego podatnik został ustanowiony kuratorem spadku dla nieznanych z miejsca pobytu spadkobierców. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto podatnik pełni funkcję ustanowionego przez sąd kuratora osoby prawnej.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, iż jego działalność na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna być potraktowana jako działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 6 ustawy. Czynności wykonywane przez kuratora na zlecenie sądu nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej. Do opodatkowania tych przychodów nie mają zastosowania przepisy o podatku liniowym, a do ich opodatkowania stosuje się przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik na zlecenie sądu wykonuje czynności kuratora spadku dla nieznanych z miejsca pobytu spadkobierców oraz kuratora osoby prawnej ustanowionego przez sąd celem przeprowadzenia czynności wymaganych do wyboru lub powołania organów tej osoby.
W związku z powyższym osiągany z tego tytułu przychód należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Stanowisko podatnika w tej sprawie jest więc prawidłowe. Odpowiedź na pytania dotyczące podatku od towarów i usług zostanie udzielona przez Dział Podatków Pośrednich tut. Urzędu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika