Czy przychód z Europejskiego Funduszu Społecznego jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Czy przychód z Europejskiego Funduszu Społecznego jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku złożonego dnia 4 czerwca 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup narzędzi sfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymał dotacje Unijne z Europejskiego Funduszu Społecznego na otwarcie działalności gospodarczej. Otrzymanymi kwotami podatnik zamierza sfinansować zakup narzędzi.

W związku z powyższym podatnik zadał pytanie: Czy można zaliczyć zakup narzędzi z w/w dotacji w koszty działalności gospodarczej?

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, że zakupy dokonane ze środków dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego na rozpoczęcie działalności można zaliczyć w koszty działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W myśl przepisów art. 23 ust. 1 pkt 45 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Ponadto zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 56 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129. Ponieważ środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych to wydatki sfinansowane z tych środków, za wyjątkiem wydatków na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjny, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym stanowisko podatnika dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup narzędzi sfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika