W związku z występującą różnicą pomiędzy kwotą wynikającą z faktury, a kwotą faktycznie otrzymaną (...)

W związku z występującą różnicą pomiędzy kwotą wynikającą z faktury, a kwotą faktycznie otrzymaną Wnioskodawczyni ma wątpliwości, od jakiej wartości winna opłacać 5,5 %-owy zryczałtowany podatek dochodowy.

POSTANOWIENIE

Na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: określenia podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pani prowadzi działalność produkcyjną opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wnioskodawczyni całość produkcji eksportuje do Szwajcarii. Aby skłonić kontrahenta do zapłaty należności w terminie 10 dni udzielana jest obniżka w wysokości 3% wartości należności. Adnotacja o prawie do 3% -owej obniżki w przypadku dokonania zapłaty w terminie 10 - dni od daty otrzymania towaru uwidoczniona jest na każdej wystawionej fakturze. Kontrahent wysyła należność na konto, przy uwzględnieniu 3% - owej obniżki, w terminie 3-4 dni po otrzymaniu towaru.

W związku z występującą różnicą pomiędzy kwotą wynikającą z faktury, a kwotą faktycznie otrzymaną Wnioskodawczyni ma wątpliwości, od jakiej wartości winna opłacać 5,5 %-owy zryczałtowany podatek dochodowy.

Zdaniem Podatniczki, winna płacić podatki od faktycznie uzyskanych dochodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gd., po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 sierpnia 2005 roku stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawczyni w przedstawionym stanie faktycznym nie jest prawidłowe.

Treść art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - zwanej dalej 'ustawą', stanowi, iż ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalności gospodarczą.

Zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, co wynika z art. 12 ust. 2 ustawy.

Z treści art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wynika, iż za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia bonifikaty i skonta. Według internetowego Słownika Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) pojęcia te oznaczają:

bonifikata - zniżka od ustalonej ceny towaru, zwłaszcza jako forma odszkodowania za poniesioną stratę;

skonto - zniżka ceny towaru objętego sprzedażą kredytową albo ratalną, udzielona nabywcy płacącemu gotówką.

Analogicznie, pojęcie skonta, zdefiniowane w Słowniku Języka Polskiego jako obniżenie ceny w przypadku zapłaty należności gotówką, zdaniem tut. Organu, będzie definiowało również obniżenie ceny w sytuacji dokonania zapłaty w umówionym terminie płatności (tu do 10 dni od dnia otrzymania towaru).

W związku z powyższym, stwierdzić należy, iż przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży, po wyłączeniu wartości udzielonego skonta.

Dodatkowo, Naczelnik Urzędu Skarbowego w , wskazuje, iż zgodnie z przepisami § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 roku w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 219, poz. 1836) zapisy w ewidencji przychodów są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, faktur VAT RR, faktur VAT KOMIS, faktur VAT-MP, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami. Te odrębne przepisy, to rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika