Czy w koszty prowadzonej firmy można zaliczyć wydatki na zakup paliwa ekologicznego tj. paliwa z oleju (...)

Czy w koszty prowadzonej firmy można zaliczyć wydatki na zakup paliwa ekologicznego tj. paliwa z oleju rzepakowego do samochodu dostawczego?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu w spółce cywilnej. Spółka posiada samochód dostawczy 'Lublin', który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Podatnik zamierza dokonywać zakupu na stacjach benzynowych paliwa ekologicznego tj. paliwa z oleju rzepakowego do ww. samochodu w związku z tym, że jego cena w stosunku do ceny innych paliw na stacjach benzynowych jest niewspółmiernie niższa oraz ze względu na to, że jego zakup obniży koszty firmy oraz ceny oferowanych towarów.

W złożonym wniosku podatnik pyta, czy w koszty prowadzonej firmy można zaliczyć wydatki na zakup paliwa ekologicznego tj. paliwa z oleju rzepakowego do samochodu dostawczego. Zdaniem podatnika zakup takiego paliwa będzie kosztem firmy.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Jak wynika z treści powyższego przepisu warunkiem kwalifikującym dany koszt do grupy kosztów uzyskania przychodów jest:

  1. poniesienie kosztu w celu osiągnięcia przychodów,
  2. nie zakwalifikowanie go do grupy kosztów nie uznawanych przez ustawodawcę za koszty uzyskania przychodów w art. 23 ustawy.

Zgodnie z normą zawartą w powyższym artykule kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zatem jeśli podatnik będzie ponosił wydatki na zakup paliwa ekologicznego tj. paliwa z oleju rzepakowego do używanego w działalności gospodarczej samochodu dostawczego 'Lublin to wydatki te, jako związane z prowadzoną działalnością gospodarcza poniesione w celu osiągnięcia przychodów z tej działalności będą kosztem uzyskania przychodu.

Ponadto na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit a) ustawy z 26.07.1991r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

W związku z treścią powyższego przepisu, w przypadku gdy podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony lub zwrot różnicy, ma on prawo zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów zakup paliwa w wartości brutto.

Nadmienia się, ze zasady dokumentowania wydatków dla celów podatkowych w odniesieniu do podatników którzy tak jak wnioskodawca prowadzą dokumentację księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów normuje § 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)

Analizując powyższe prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że wydatki poniesione na zakup paliwa ekologicznego tj. Paliwa z oleju rzepakowego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika