Na mocy Postanowienia Sądu Rodzinnego jesteśmy z mężem opiekunami prawnymi naszego nieletniego wnuka (...)

Na mocy Postanowienia Sądu Rodzinnego jesteśmy z mężem opiekunami prawnymi naszego nieletniego wnuka (nie rodziną zastępczą), którego rodzice zgineli w wypadku drogowym. Dziecko ma przyznaną rentę rodzinną, która jest wypłacana na moje nazwisko. ZUS dokonał rozliczenia dochodów za rok 2003 z tytułu w/w renty dziecka na PIT-40 (uwzględniając przysługującą każdemu podatnikowi kwotę wolną od podatku).Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi, czy w naszym przypadku (moim i męża) rozliczeniu dochodów za 2003 r. należy uwzględnić rentę naszego wnuka, czy rozliczyć tylko dochody męża i moje?

Działając na podstawie art. 14 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skarżysku ? Kamiennej w odpowiedzi na Wasze pytanie skierowane pismem z dnia 28.02.2002 r. (wpływ do US 28.07.2003 r.) Nr Fn. II ? 3100/8/02 w sprawie stosowania art. 21 ust. 1 pkt 67 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Ustawa jednoznacznie wskazuje sposób ustalania wartości pieniężnej uzyskanych przez podatnika nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się następująco, ? jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione ? według cen zakupu.

Porady prawne

Uregulowania zawarte w Ustawie pozwalają uznać, że na zasadzie wyjątku można nie zaliczyć do przychodów pracownika tylko te ze świadczeń pracodawcy, które nie są skierowane imiennie do konkretnego pracownika, w związku, z czym nie jest możliwe określenie wartości świadczenia przypadającego na danego pracownika. Nie stanowi również przychodu pracownika takie świadczenie sfinansowane z funduszu świadczeń socjalnych, które nie może być przypisane konkretnej osobie.

Natomiast żaden z przepisów ustawy nie zwalnia od podatku świadczeń tylko z tego powodu, że pracodawca zapłacił za te świadczenia na podstawie zbiorczej faktury.

Jak wynika z przedstawionego stanu rzeczy w Waszym zapytaniu,w związku z art. 12 ust. 1 przepisów Ustawy, będą stanowić przychód pracowników sfinansowane przez pracodawcę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych: bilety do teatru, kina, bilety wstępu na kolejki górskie, wyżywienie, gdyż z przedstawionej sytuacji można wnosić, że pracodawcy będzie znana kwota wydatku z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych imiennie adresowanego do konkretnego pracownika.

Jednakże fakt zaliczenia powyższych świadczeń do przychodów pracownika nie musi automatycznie oznaczać ich opodatkowania podatkiem dochodowym. Należy, bowiem pamiętać o zwolnieniu od podatku przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 67 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) Na podstawie tego przepisu wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami są w szczególności: bony towarowe, paczki świąteczne dla dzieci, bilety na imprezy sportowe lub kulturalne.

Takie sformułowanie oznacza, że katalog świadczeń rzeczowych dla pracowników nie jest zamknięty, a świadczenia rzeczowe objęte tym zwolnieniem wymienia się w przepisie tylko przykładowo. Wprawdzie ustawa nie zawiera definicji świadczenia rzeczowego, niemniej jednak posługuje się także określeniem świadczenia pieniężnego i z tego należy wnioskować, że wszelkie świadczenia przekazywane nie w postaci pieniężnej i nie podlegające wymianie na pieniądze są świadczeniami rzeczowymi.

Zatem w 2003 r. m.in. podlega opodatkowaniu łącznie z innymi dochodami uzyskanymi przez pracownika:- wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych przekraczająca w skali roku 380 zł.- oraz cała wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń, sfinansowana z innych środków niż zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub fundusz związku zawodowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika