Czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowej wydatki poniesione na zakup kuchenki elektrycznej (...)

Czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowej wydatki poniesione na zakup kuchenki elektrycznej do zabudowy?

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego sprawy w piśmie z dnia 24.01.2006 r. (uzupełnionego w dniu 21.02.2006 r.) wynika, że strona w dniu 02.12.2005 r. na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego dokonała odbioru mieszkania wybudowanego przez dewelopera. W grudniu 2005 r. podatniczka zakupiła kuchenkę elektryczną do zabudowy w meblach kuchennych, (w budynku nie ma instalacji gazowej). Zakup ten dokumentuje fakturą VAT.

Zdaniem Pani wydatek poniesiony na zakup kuchenki elektrycznej podlega odliczeniu od podatku w ramach ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. 2003 r. Nr 202, poz. 1956) wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) w brzmieniu obowiązującym w roku 2003 stanowi, iż podatek dochodowy od osób, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15 art. 27a, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

W myśl art. 27a ust. 3 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy kwota, o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć w każdym okresie trzech kolejnych lat, poczynając od dnia 1 stycznia 2003 r. - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 - 19% kwoty poniesionych wydatków, nie więcej niż przysługujący podatnikowi limit odliczeń, tj:

  1. 5.670,00 zł, jeżeli wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej,
  2. 4.725,00 zł. - jeżeli wydatki dotyczą lokali mieszkalnych
  • z tym że w razie zbiegu uprawnień do odliczeń z tytułu wydatków, o których mowa w lit. a) i b), łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty limitu określonego w lit. a).

Stosownie do treści art. 27a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszenie podatku na zasadach określonych w ust. 3 pkt 2 i w ust. 4 może być dokonane w roku podatkowym, w którym suma wydatków poniesionych przez podatnika od początku każdego okresu trzyletniego wynosi co najmniej 0,3% kwoty, o której mowa w ust. 2, obowiązującej w pierwszym roku tego okresu (minimalna kwota wydatków w latach 2003-2005 wynosi 567 zł).

Stosownie do zapisu art. 27a ust.

6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wysokość wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Dokumentami tymi są faktury wystawione przez podatników podatku od towarów i usług, nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku lub dowody odprawy celnej.

Rodzaje wydatków mieszkaniowych mieszczących się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego enumeratywnie wyszczególnione zostały w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizacje budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

§1 wymienionego rozporządzenia określa zakres przedmiotowy wydatków z tytułu remontu i modernizacji budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, obejmujący wydatki poniesione na:

  • zakup materiałów i urządzeń,
  • zakup usług obejmujących: wykonanie ekspertyz, opinii, projektu, transport materiałów i urządzeń, wykonawstwo robot,
  • najem sprzętu budowlanego,
  • opłaty administracyjne i inne opłaty wynikające z odrębnych przepisów, w związku z robotami określonymi w załącznikach do rozporządzenia.

Załącznik nr 2 wskazanego rozporządzenia zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Powyższy wykaz w punkcie 2 obejmuje między innymi remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących instalacji elektrycznych.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz cytowanego powyżej stanu prawnego poniesione przez Podatniczkę wydatki związane z zakupem kuchenki elektrycznej do zabudowy - jako element wyposażenia instalacji elektrycznej - znajduje się w wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego zawartym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21. 12.1996 r.

W związku z tym, po spełnieniu pozostałych warunków określonych cytowanymi powyżej przepisami prawa, niezbędnych do skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, wydatek ten stanowi przedmiot ulgi podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika