Czy wypłacone odszkodowanie za okres wypowiedzenia w sytuacji, gdy umowa o pracę została rozwiązana (...)

Czy wypłacone odszkodowanie za okres wypowiedzenia w sytuacji, gdy umowa o pracę została rozwiązana przez pracownika w trybie art. 55 § 1sup1; Kodeksu pracy, z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracodawca powinien wypłacić w kwocie brutto, tj. bez dokonywania potrącenia zaliczki na podatek dochodowy?

Pismem z dnia 06.10.2005 roku wnioskodawca wystąpił do tutejszego organu podatkowego w wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłaconego pracownikom odszkodowania w sytuacji, gdy umowa o pracę została rozwiązana przez pracownika w trybie art. 55 § 1sup1; ustawy z dnia 26.06.1974 r. ? Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika. W wyniku takiego zdarzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy ? w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Porady prawne

W przedmiotowym piśmie podatnik stoi na stanowisku, że pracodawca powinien wypłacić odszkodowanie w kwocie brutto tj. bez dokonywania potrącenia zaliczki na podatek dochodowy.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krotoszynie stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Jak stanowi art. 55 § 1sup1; ustawy z dnia 26.06.1974 r. ? Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 roku Nr 21, poz. 94 ze zm.) pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy ? w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych na podstawie tych ustaw. Zatem należne pracownikom odszkodowanie wypłacone przez pracodawcę stosownie do powołanego powyżej przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione jest z opodatkowania tym podatkiem, gdyż odszkodowanie z art. 55 § 1sup1; kodeksu pracy nie jest objęte wyłączeniem (wyjątkiem) ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a) w/w ustawy, ponieważ nie jest ono tożsame ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę, o którym mowa np. w art. 36 § 6 czy art. 36sup1; § 1 kodeksu pracy.

W związku z powyższym odpowiadając na zadane pytanie od wypłaconego odszkodowania nie należy potrącać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych a pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości brutto.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika