Czy w przypadku gdy ?spółka małżeńska? osiągnęła w 2005r. przychód przekraczający równowartość (...)

Czy w przypadku gdy ?spółka małżeńska? osiągnęła w 2005r. przychód przekraczający równowartość 800.000 EURO i z końcem 2005r. nastąpiło jej przekształcenie na spółkę cywilną (bez zmiany przedmiotu działalności gospodarczej) to czy wspólnicy spółki cywilnej powinni założyć i prowadzić w 2006r. księgi rachunkowe?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Państwa ... z dnia 29.11.2005r. (data wpływu do tut. urzędu 30.11.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku zmiany formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej z działalności prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną w formie spółki cywilnej

stwierdzam, że:

  • stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez wnioskodawców stanu faktycznego wynika, iż małżonkowie od 1998 roku prowadzili wspólnie działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z mijającym terminem do rozdzielenia wspólnych wpisów małżonków w ewidencji działalności gospodarczej podjęli decyzję, że będą kontynuować wspólną działalność ? prawdopodobnie w formie spółki cywilnej, do której wniosą aportem dotychczas prowadzone przedsiębiorstwo. Ponieważ w ramach dotychczas prowadzonej firmy osiągnęli przychód netto ze sprzedaży w wysokości przekraczającej równowartość 800.000 EURO, mają wątpliwość, czy nowo powstała spółka będzie musiała prowadzić księgi rachunkowe.

Zdaniem podatników spółka cywilna, jako nowo powstały podmiot, nie będzie zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, lecz będzie mogła zaprowadzić księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Uwzględniając informację, że działalność gospodarcza w momencie składania wniosku prowadzona była, jak wskazują podatnicy, na imię obojga małżonków - zawiązanie spółki cywilnej między małżonkami i wniesienie wkładu na pokrycie udziału w spółce cywilnej w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej było równoznaczne z likwidacją działalności prowadzonej na imię obojga małżonków.

Zawiązanie spółki cywilnej spowodowało obowiązek rejestracji nowego podmiotu powstającego w sferze prawa podatkowego, któremu został nadany nowy numer NIP, a w związku z tym spółka była obowiązana do zaprowadzenia odrębnej dokumentacji księgowej dla potrzeb rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z unormowań zawartych w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz.1807), jak i w kodeksie cywilnym wynika bowiem, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i spółka cywilna osób fizycznych to dwie różne jednostki. Przepis art.4 ust.1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi wprost, że przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną. Przepis ust. 2 za przedsiębiorcę uznaje także wspólników spółki cywilnej, w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Z zapisu tego wynika, iż ustawodawca wyodrębnia oddzielnie jednostki będące osobami fizycznymi a oddzielnie wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Z treści art.24a ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art.14 za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz.694 z późn. zm.) osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych objęte są przepisami tej ustawy, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.

Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia, postanowienia art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości należy interpretować w ten sposób, że obowiązek stosowania przepisów ustawy o rachunkowości odnosi się wyłącznie do jednostek, które w tej samej formie prawnej prowadziły działalność w roku poprzedzającym rok obrotowy. Oznacza to tym samym, iż rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej osób fizycznych, które w roku bezpośrednio poprzedzającym rok obrotowy prowadziły działalność na imię obojga małżonków, nie rodzi po stronie spółki obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Przedstawione stanowisko potwierdzają także przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którymi osoba fizyczna i spółka cywilna osób fizycznych to dla potrzeb opodatkowania podatkiem VAT dwa różne podmioty, a co za tym idzie dwaj zupełnie niezależni od siebie podatnicy tego podatku.

Ponadto, zgodnie z treścią § 2 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 z późn. zm.), osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych są obowiązane prowadzić księgę, według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w sposób określony w rozdziale 2.

Zatem, reasumując powyższe, prawidłowe jest stanowisko podatników przestawione w złożonym wniosku, że nowo powstała spółka cywilna może prowadzić księgowość dla celów podatkowych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika