Czy wypłacona osobie uprawnionej odprawa pośmiertna stanowi koszt uzyskania przychodów dla pracodawcy?

Czy wypłacona osobie uprawnionej odprawa pośmiertna stanowi koszt uzyskania przychodów dla pracodawcy?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t.: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana... zam. w Gdańsku przy ul.... z dnia 20.02.2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 23.02.2007 roku), który uzupełniono pismem z dnia 09.03.2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu: 14.03.2007 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odprawy pośmiertnej wypłaconej rodzinie zmarłego pracownika stwierdzam, że:

Porady prawne

- stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku podatnik pyta, czy wypłacona osobie uprawnionej, w tym przypadku żonie zmarłego pracownika (zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony) odprawa pośmiertna stanowi koszt uzyskania przychodów dla pracodawcy.

Zdaniem podatnika wypłacona odprawa pośmiertna stanowi koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem, aby uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki:

  1. Poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu z działalności. Przyjmuje się, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
  2. Wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów zawartym w art. 23 ustawy.

Na podstawie art. 93 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks Pracy (Dz. U z 1998r. Nr 21 poz. 94 z późn.zm.) w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Odprawa pośmiertna, w myśl art. 93 § 4, przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:

  1. małżonkowi,
  2. innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z analizy przytoczonych przepisów Kodeksu Pracy wynika, że wypłata odprawy pośmiertnej rodzinie zmarłego pracownika stanowi obowiązek pracodawcy związany z zawartą uprzednio ze zmarłym pracownikiem umową o pracę. Zatem wypłacona zgodnie z ww. przepisami odprawa pośmiertna stanowi koszt uzyskania przychodów dla pracodawcy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zatrudnienie pracownika miało wcześniej wpływ na powstanie przychodów z działalności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika