Czy dywidenda wypłacona powiernikowi, który nabył udziały działając w imieniu własnym, lecz na (...)

Czy dywidenda wypłacona powiernikowi, który nabył udziały działając w imieniu własnym, lecz na rachunek zleceniodawców w wykonaniu umowy zlecenia powierniczego, a następnie przekazana zleceniodawcom powinna być opodatkowana jako przychód zleceniodawcy czy powiernika?

Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.07.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego ? 11.07.2006r.) Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania otrzymanej dywidendy wypłaconej powiernikowi, który nabył udziały działając w imieniu własnym, lecz na rachunek zleceniodawców w wykonaniu umowy zlecenia powierniczego, a następnie przekazanej zleceniodawcy

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pan wraz ze wspólnikiem (zleceniodawcy) zatrudnili na podstawie umowy zlecenia powierniczego osobę (powiernika), która została zobowiązana do kupna udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w imieniu własnym, ale na rachunek każdego ze zleceniodawców oraz wykonywania wszelkich praw korporacyjnych związanych z udziałami w spółce.

Zgodnie z umową powiernik został zobowiązany do niezwłocznego przekazania zleceniodawcom wszelkich kwot uzyskanych od spółki z tytułu uczestniczenia udziałami w jej kapitale zakładowym. Zawarta umowa ma charakter odpłatny.

Z uwagi na to, że spółka osiągnęła zysk, została wypłacona dywidenda powiernikowi, który zgodnie z zawartą umową zlecenia powierniczego całą kwotę przekazał zleceniodawcom.

Zdaniem wnioskodawcy otrzymana dywidenda powinna być opodatkowana jako przychód zleceniodawcy, a nie powiernika.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późniejszymi zmianami) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż odpłatne zbycie:

- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Art. 17 ust. 1 pkt 4 wyżej cytowanej ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

- dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

- oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

- podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

- wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Jak wynika z przedstawionego wyżej stanu faktycznego w niniejszej sprawie, dywidenda została wypłacona podatnikowi za pośrednictwem powiernika.

Instytucja powiernictwa ma swoje źródło w umowie zlecenia, uregulowanej w Kodeksie Cywilnym. Art. 734 §1 k.c. stanowi, iż przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje sie do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. W §2 tego artykułu czytamy, iż w braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.

Natomiast art. 740 mówi, że przyjmujący zlecenie powinien udzielać dającemu zlecenie potrzebnych wiadomości o przebiegu sprawy, a po wykonaniu zlecenia lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy złożyć mu sprawozdanie. Powinien mu wydać wszystko, co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym.

Umowa zlecenia powierniczego ma charakter fiducjarny. polega na dokonywaniu czynności prawnych przez powiernika w imieniu własnym ale na rachunek zlecającego. W związku z tym nabywając określone prawa majątkowe, a następnie władając nimi powiernik czyni to w cudzym interesie. W przypadku władania udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wobec spółki występuje jako pełnoprawny wspólnik, jednakże w stosunku wewnętrznym jest związany instrukcjami zlecającego. W szczególności nie może bez wskazania lub zgody zlecającego rozporządzać posiadanymi udziałami i zachowywać dla siebie uzyskanych z tytułu uczestnictwa w spółce wypłaty od spółki.

Z faktycznego stanu sprawy wynika, że powiernik uzyskaną dywidendę w całości przekazał zleceniodawcom zgodnie z zawartą umową zlecenia powierniczego. Zatem przychodu uzyskanego z dywidendy nie można traktować jako przysporzenia zleceniobiorcy - powiernika. Za przychody powiernika z tytułu umowy zlecenia powierniczego należy uznać wyłącznie wynagrodzenie określone w zawartej umowie. Natomiast wypłacone dywidendy stanowią dochód zleceniodawcy.

Stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 wyżej cytowanej ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jako płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat dywidendy.

Mając powyższe na uwadze, tut. organ podatkowy w Gdańsku uznaje stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu za prawidłowe.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku informuje, iż załączone do wniosku o udzielenie interpretacji dokumenty nie podlegały ocenie przez tutejszy organ podatkowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika