Czy podatnicy mają możliwość odliczenia od dochodu za 2006r. ulgi odsetkowej oraz prawa do jej kontynuowania?

Czy podatnicy mają możliwość odliczenia od dochodu za 2006r. ulgi odsetkowej oraz prawa do jej kontynuowania?

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, z 2005 r., poz. 60, z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07 grudnia 2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej odliczeń od dochodu za 2006 rok ulgi odsetkowej oraz prawa do jej kontynuowania

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Porady prawne

Podatnicy zawarli z deweloperem przedwstępną umowę o wybudowanie i sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym. Inwestycja zostanie zakończona w grudniu 2006 r. Na sfinansowanie tej inwestycji podatnicy wraz z rodzicami umową z dnia 08.05.2006 r. zaciągnęli kredyt mieszkaniowy w banku w kwocie 300.000,-zł. Kredyt na cele mieszkaniowe od 08.05.2006 r. spłacają wyłącznie podatnicy.

Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska podatnicy stwierdzają, że przedmiotowa inwestycja będzie spełniać ustawowe warunki określone w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a tym samym nabywają Oni prawo do odliczeń ulgi odsetkowej w 2006 r. oraz do jej kontynuacji do momentu przekroczenia obowiązującego kwotowego limitu w wysokości odsetek przypadających na wysokość lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym. Zasady i warunki korzystania z tzw. ulgi odsetkowej określa przepis art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, z 2000 r., poz. 176, z późn. zmian.), w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku. Na podstawie uregulowań między innymi art. 26b ust. 1 pkt 3 tej ustawy od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Korzystanie z ulgi odsetkowej zostało jednak obwarowane szczegółowymi warunkami wynikającymi z postanowień art. 26b ust. 2-8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak jednym z nich pozwalającym na stosowanie odliczeń jest limit czasowy zawarty w treści art. 26b ust. 4 lit.b) ustawy stanowiący, iż odliczenie stosuje się, jeżeli inwestycja została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r. i w przypadku nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego została zawarta umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz przeniesieniu na podatnika własności tego lokalu. Ponadto odliczenie stosuje się, gdy odsetki zostały faktycznie zapłacone a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez bank (art. 26b ust. 2 pkt 6 lit. a) ustawy).Prawa do ulgi odsetkowej nie mają podatnicy, którzy sami korzystali lub korzystają z tzw. ?dużej? ulgi budowlanej. Wyłączenie to dotyczy również sytuacji, gdy z tej ulgi korzystał lub korzysta małżonek podatnika (art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy).Przepisy cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają także szczegółowy katalog odsetek, które nie podlegają odliczeniu.

Jednym z takich wyłączeń uregulowanych w art. 26b ust. 3 pkt 6 ustawy podlegają odsetki od kredytów wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją. W przypadku zaś wykorzystania kredytu na tą inwestycję oraz na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu w łącznych wydatkach związanych z tą inwestycją. W przywołanym stanie prawnym obowiązującym w 2006 roku w stanie faktycznym sprawy odliczeniu od dochodu za 2006 rok podlegają faktycznie uiszczone w tym roku odsetki od kredytu mieszkaniowego w przypadku:- zawarcia w 2006 r. notarialnej umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i przeniesienia na Państwa własności nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego,- posiadania zaświadczenia ? dowodu wydanego przez bank o wysokości spłaconych w 2006 r. przez Państwa jako podatników odsetek od kredytu.

Jednocześnie jednak odliczeniu podlegać będą wyłącznie spłacone w 2006 r. odsetki od tej części kredytu, która przypada na wydatki związane z zakupem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego (odliczeniu nie podlegają odsetki spłacone w 2006 r. przypadające na zakup miejsca postojowego oraz w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego w budynku wielomieszkaniowym wraz z udziałem we współwłasności gruntu pod budynkiem mieszkalnym także ta część odsetek przypadająca na zakup tego gruntu).Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 271, poz. 1588) zlikwidowano ulgę odsetkową.

Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 9 ust. 1 tej ustawy podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o których mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przez dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r. W świetle cyt. przepisu, co do zasady, jako termin ostateczny dalszego korzystania (kontynuowania) po dniu 31.12.2006 r. z ulgi odsetkowej na zasadach i warunkach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ustawodawca wyznaczył 2027 rok. Zatem także limity kwotowe dla celów stosowania po dniu 31 grudnia 2006 r. ulgi odsetkowej wynikać będą z zasad określonych w art. 26b ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku.

Tym samym postanawia się jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika