Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik może złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego (...)

Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik może złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w 2006 roku rozliczone w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci?

W dniu 16.04.2007 r. podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik do października 2006 roku był kawalerem. W październiku 2006 roku zawarł związek małżeński z matką dwójki swoich dzieci. Żona w 2006 roku nie pracowała ? nie uzyskała żadnych dochodów. Mieszkali razem. Podatnik pyta czy może złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w 2006 roku rozliczone w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci?

Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

Porady prawne

1. dzieci małoletnie,

2. dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,

3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci.

Artykuł 6 ust. 5 w/w ustawy wyraźnie określa osoby uważane przez ustawodawcę za samotnie wychowujące dzieci, tj. jeden z rodziców albo opiekun prawny, jezeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku do której orzeczono separację , jak również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Jak wynika z powyższego ustawodawca uzależnił prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych od spełnienia łącznie następujących warunków:

- samotnego wychowywania w roku podatkowym dzieci (dziecka),

- nie uzyskiwania przez dzieci (dziecko) żadnych dochodów,

- wyrażenia przez podatnika w rocznym zeznaniu podatkowym wniosku o rozliczenie na preferencyjnych warunkach.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik jest kawalerem żyjącym w nieformalnym związku z kobietą (prowadzą wspólne gospodarstwo domowe), która urodziła mu dwójkę dzieci. Tak więc, jako kawaler, podatnik spełnia jeden z warunków wynikających z definicji zawartej w art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. Jednakże, warunek ten jest niewystarczający do skorzystania z możliwości rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci. Nie można bowiem podatnika uznać za osobę samotnie wychowującą dzieci, ponieważ wychowaniem dzieci zajmuje się wspólnie z matką tych dzieci (we wspólnie prowadzonym gospodarstwie domowym). Ponadto, z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, aby matka dzieci pozbawiona była pełni praw rodzicielskich do dzieci.

Tym samym oboje rodzice wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad dziećmi i wspólnie te dzieci wychowują. W tym przypadku wbrew prawom logiki byłoby twierdzenie, iż któraś z tych osób (rodziców) jest osobą samotnie wychowującą dzieci.

Jak twierdzi Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 marca 2001 r. Sygn. akt I SA/Gd 1799/98: ?z istoty pojęcia osoba samotnie wychowyjąca dzieci należy wyprowadzić taki stan, w którym nie wystąpi konkurencja wspomnianych osób, ponieważ za prawnie niedopuszczalną należałoby uznać sytuację, w której z tego samego stanu faktycznego dwie osoby wysnują wniosek, że są osobami wychowującymi dzieci?.

Poza tym Wojewódzki Sąd Aministracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 14 marca 2006r., syg. akt I SA/Gd 122/04 po stwierdzeniu: ?ustawodawca mając na uwadze zasady równości i sprawiedliwości społecznej, a także mniej korzystną sytuację osób samotnie wychowujących dzieci od osób wychowujących dzieci z drugim rodzicem wprowadził na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapis umożliwiający osobom samotnym wychowującym małoletnie dzieci skorzystanie z uprzywilejowanej formy opodatkowania? - orzekł, że organ podatkowy nie naruszył prawa uznając, iż podatnikowi stanu wolnego (kawalerowi) nie przysługuje uprzywilejowana forma opodatkowania, bowiem małoletnią córkę wychowywał wspólnie z matką dziecka, z którą zamieszkiwał.

W tym stanie faktycznym i prawnym brak jest podstaw do skorzystania przez podatnika z możliwości rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika