Czy w przypadku przerejestrowania samochodu ciężarowego na samochód osobowy, który nadal będzie (...)

Czy w przypadku przerejestrowania samochodu ciężarowego na samochód osobowy, który nadal będzie używany w prowadzonej działalności, powstanie zobowiązanie w podatku dochodowym?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku DZ.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25 maja 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym z tytułu przerejestrowania samochodu ciężarowego na samochód osobowy.

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2005 roku Podatnik wystąpił z pismem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Z treści pisma wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą 'Projektowanie Budowlane'. W 2003 roku Podatnik zakupił samochód ciężarowy Ford Fokus z homologacją, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w/w firmy. Na dzień dzisiejszy samochód nie spełnia wymogów samochodu ciężarowego i podatnik chce przerejestrować ten samochód jako samochód osobowy, który nadal będzie użytkowany w firmie. Podatnik uważa, że przerejestrowanie samochodu ciężarowego na samochód osobowy nie ponosi za sobą żadnych skutków prawnych w podatku dochodowym. W związku z powyższym Podatnik prosi o udzielenie odpowiedzi, czy w momencie przerejestrowania w/w samochodu będzie ponosił jakieś zobowiązania podatkowe w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity z 2000r. DZ.U. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.), przychodem z działalności gospodarczej są :

Przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących : środkami trwałymi. W obecnej sytuacji nie uzyska Pan żadnego przychodu, gdyż nie nastąpi zbycie samochodu ciężarowego tylko jego przekwalifikowanie na osobowy.

Ponadto koszty uzyskania, które wyjaśnia przepis prawa art. 22 w/w ustawy również nie ulegną zmianie i dalej będą stosowane tak jak przy używaniu samochodu ciężarowego ale tylko w przypadku gdy samochód ten dalej będzie stanowił środek trwały w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

W związku z powyższym prezentując powyższe stanowisko w sprawie organ podatkowy podziela opinię podatnika, iż przerejestrowanie samochodu ciężarowego na samochód osobowy nie wywiera żadnych skutków prawnych w podatku dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika