Czy w przypadku sprzedaży środka trwałego - samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych (...)

Czy w przypadku sprzedaży środka trwałego - samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych za cenę odbiegającą od cen rynkowych, organ podatkowy może podwyższyć wartość samochodu?

Z treści pisma wynika, że posiada Pani, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, samochód osobowo - ciężarowy na podstawie umowy leasingu. Samochód ten po zakończeniu umowy zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany od wartości początkowej wg ceny jego wykupu. Samochód ten zamierza Pani następnie sprzedać po cenie wykupu, która znacznie odbiega od jego wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ujętych w ewidencji środków trwałych; przy określaniu wysokości tych przychodów stosuje się m.in. odpowiednio przepisy art. 19 cyt. ustawy. Zgodnie z jego treścią, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Porady prawne

Nie oznacza to jednak, że powołując niniejszy przepis (art. 19) ustawodawca ograniczył taki sposób określenia wysokości przychodu do uzyskanego wyłącznie ze źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8. W cyt. wyżej przepisie nakazał jego stosowanie w części dotyczącej określenia przychodu, jeżeli cena zbycia środka trwałego wykorzystywanego w związku z prowadzoną działalnością odbiega, bez uzasadnienia, od wartości rynkowej.

Zatem Pani stanowisko zawarte w piśmie z dnia 20.07.2004 r. cyt.: ?organ podatkowy nie może żądać podwyższenia ceny do wartości rynkowej samochodu? jest sprzeczne z cyt. przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sposób określenia wysokości dochodu z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej reguluje przepis art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika