Dotyczy możliwości dokonania odliczenia od podatku dochodowego kwoty wynikającej z systematycznego (...)

Dotyczy możliwości dokonania odliczenia od podatku dochodowego kwoty wynikającej z systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie z dnia 13 kwietnia 2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 27 kwietnia 2004 r. - działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Z treści pisma wynika, iż uzyskuje Pan dochody ze stosunku pracy, ponadto zamierza Pan rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, z której osiągnięty dochód chciałby Pan opodatkować podatkiem liniowym wg stawki 19%.

Pytanie zawarte w przedmiotowym piśmie dotyczy możliwości dokonania odliczenia od podatku dochodowego kwoty wynikającej z systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Porady prawne

Pana zdaniem wybór opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym w wysokości 19% nie pozbawia Pana możliwości korzystania z ww. odliczenia.

Odnosząc się do powyższego stanowiska stwierdza się co następuje.

W świetle przepisów art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatu dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z ww. działalności na zasadach określonych w art. 30c cyt. ustawy, zgodnie z którym podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Dochodów z działalności gospodarczej objętych 19% podatkiem na mocy art. 30c ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie łączy się z dochodami z innych źródeł (np. ze stosunku pracy) opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Z kolei art. 20 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) wynika, że podatnikom opodatkowanym podatkiem liniowym nie przysługuje prawo do dokonywania większości odliczeń i zwolnień przysługujących na zasadzie praw nabytych (m.in. zlikwidowanej ulgi z tytułu gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową). Zakaz odliczania tych ulg odnosi się wyłącznie do dochodu oraz do podatku obliczonego na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli z działalności gospodarczej). Jeżeli oprócz dochodu z działalności gospodarczej uzyska Pan także dochód z innych źródeł, opodatkowany według skali podatkowej, będzie Pan mógł wykorzystać wspomniane ulgi.

Zatem będzie Pan mógł pomniejszyć podatek dochodowy ze stosunku pracy o kwotę ulgi ? do której nabył Pan prawo w latach ubiegłych ? z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym, w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Ponadto należy zauważyć, że opodatkowany liniowo dochód z działalności gospodarczej może być pomniejszony jedynie o składki na ubezpieczenie społeczne (art. 30c ust. 2 cyt. ustawy) oraz o stratę z działalności gospodarczej poniesioną w latach ubiegłych (art. 9 cyt. ustawy). Natomiast od liniowego podatku można odliczyć tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne (art. 27b ust. 1 cyt. ustawy).

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie należy stwierdzić, że z przedmiotowej ulgi będzie Pan mógł skorzystać dokonując odliczeń od podatku dochodowego obliczonego na zasadach ogólnych ze stosunku pracy, natomiast nie będzie Pan mógł pomniejszyć o kwotę ulgi liniowego podatku dochodowego z działalności gospodarczej.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika