Jakie są zasady opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntów rolnych, jeżeli sprzedaż nastąpi przed (...)

Jakie są zasady opodatkowania przychodu ze sprzedaży gruntów rolnych, jeżeli sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od nabycia?

Podatnik wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedstawiając następujący stan faktyczny sprawy: Przez 4 lata był właścicielem gospodarstwa rolnego, a wszystkie grunty wchodzące w jego skład były zakwalifikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Do dnia sprzedaży tj. 11 czerwca 2007 r. na terenie gospodarstwa była prowadzona działalność rolnicza (produkcja siana, sadownicza i warzywna) bezpośrednio przez Podatnika, jego rodzinę i osoby trzecie. Nieruchomość ta składała się z trzech działek o łącznej powierzchni 1.5240 ha. W stosunku do wyżej opisanych nieruchomości nie zostały wydane żadne decyzje o wyłączeniu gruntów z użytkowania rolniczego ani decyzje o przekwalifikowaniu gruntów. Od gruntów o powierzchni 1,1077 ha Podatnik opłacał podatek rolny, natomiast od gruntów o powierzchni 0,4163 ha, stanowiących drogę dojazdową i plac obok stodoły i siedliska opłacał omyłkowo podatek od nieruchomości.

Porady prawne

Pytanie Podatnika brzmi: ?czy sprzedaż wyżej opisanych gruntów rolnych uprawnia do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych??

Zdaniem Podatnika sprzedaż przedmiotowych nieruchomości ? stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 28 cyt. ustawy ? zwolniona jest z opodatkowania, albowiem w dacie ich sprzedaży spełnione zostały wszystkie warunki wynikające z przepisów prawa:1)wszystkie nieruchomości były sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako użytki rolne, wchodziły zatem w skład gospodarstwa rolnego,2)w wyniku sprzedaży nieruchomości nie nastąpiła ani faktyczna, ani prawna zmiana przeznaczenia gruntu, zatem nieruchomości nie utraciły charakteru rolnego, 3)od większości nieruchomości: 1,1077 ha był opłacany podatek rolny, a tylko od nieznacznej części: 0,4163 ha przez pomyłkę opłacano podatek od nieruchomości,4)na gruntach była prowadzona tylko działalność rolnicza,5)od sprzedaży nieruchomości (z wyjątkiem budynków) nie został pobrany przez notariusza podatek od czynności cywilnoprawnych, w związku ze zwolnieniem z art. 9 pkt 2 lit a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ? jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Jednocześnie na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 powołanej wyżej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

W myśl przepisu art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gospodarstwo rolne oznacza gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r.

o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 wymienionej ustawy, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.

Z powyższego jednoznacznie wynika, iż zwolnienie przychodów ze sprzedaży gruntów od zryczałtowanego podatku dochodowego uwarunkowane jest następującymi przesłankami:1)grunty te muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne,2)muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. będący własnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) lub jego część składową, 3)grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru (cel nabycia nieruchomości winien wynikać z aktu notarialnego).

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że wszystkie w/w warunki zostały zachowane.

Reasumując, przychód uzyskany przez Podatnika ze sprzedaży nieruchomości, stanowiących grunty rolne, jest przedmiotowo zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika